<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>automobile &#8211; Club Economic</title>
	<atom:link href="https://clubeconomic.ro/tag/automobile/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://clubeconomic.ro</link>
	<description>Un proiect informativ-educațional</description>
	<lastBuildDate>Mon, 16 Mar 2026 11:02:52 +0000</lastBuildDate>
	<language>ro-RO</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	
	<item>
		<title>Numărul înmatriculărilor de autoturisme noi a crescut în ianuarie cu 18,8%</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-noi-a-crescut-in-ianuarie-cu-188-6343/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-noi-a-crescut-in-ianuarie-cu-188-6343/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 13 Feb 2019 09:46:41 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[auto]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[inmatriculari]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6343</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/08_fum_shutterstock_28_3f79f89a61-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în ianuarie cu 18,8% faţă de ianuarie 2018, atingând un volum de 13.952 unităţi, potrivit Mediafax. Astfel, numărul autoturismelor second hand înmatricultate pentru prima oară în România s-a diminuat cu 7,99% faţă de ianuarie 2018, la 36.126 unităţi. Ca mai mare creştere, în clasamentul pe mărci, aparţine Dacia, cu [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/08_fum_shutterstock_28_3f79f89a61-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în ianuarie cu 18,8% faţă de ianuarie 2018, atingând un volum de 13.952 unităţi, potrivit Mediafax.<br />
Astfel, numărul autoturismelor second hand înmatricultate pentru prima oară în România s-a diminuat cu 7,99% faţă de ianuarie 2018, la 36.126 unităţi. Ca mai mare creştere, în clasamentul pe mărci, aparţine Dacia, cu 5.267 unităţi (+ 45,78% faţă de ianuarie 2018), urmată de Renault, cu 1.231 unităţi (+ 70,03%), Ford cu 995 unităţi (+18,74%), Skoda cu 936 unităţi (+ 3,43%) şi Volkswagen, cu 790 unităţi (cu o scadere de 26.85 %).</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-noi-a-crescut-in-ianuarie-cu-188-6343/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Numărul înmatriculărilor de autoturisme a crescut cu 75% în primele patru luni</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/opinii/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-a-crescut-cu-75-in-primele-patru-luni-3372/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/opinii/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-a-crescut-cu-75-in-primele-patru-luni-3372/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Paula Calistru]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 12 May 2017 09:17:07 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Opinii]]></category>
		<category><![CDATA[achizitii]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[autoturisme]]></category>
		<category><![CDATA[directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor]]></category>
		<category><![CDATA[drpciv]]></category>
		<category><![CDATA[inmatriculari]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[masini noi]]></category>
		<category><![CDATA[masini second hand]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=3372</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/05/trafic-masini-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Înmatriculările de autovehicule în România au crescut în primele patru luni din 2017 cu 74,7% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2016, până la 196.183 de unităţi, potrivit datelor publicate de către Direcţia Regim Permise Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV). În lunile ianuarie-aprilie au fost înmatriculate în România aproximativ 167.267 de autoturisme second hand, în [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/05/trafic-masini-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Înmatriculările de autovehicule în România au crescut în primele patru luni din 2017 cu 74,7% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2016, până la 196.183 de unităţi, potrivit datelor publicate de către Direcţia Regim Permise Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).</strong></p>
<p>În lunile ianuarie-aprilie au fost înmatriculate în România aproximativ 167.267 de autoturisme second hand, în creştere cu 88,6% faţă de aceeași perioadă din 2016, conform datelor DRPCIV.</p>
<p>Astfel, la fiecare maşină nouă înmatriculată în România, au fost înmatriculate alte şase autoturisme vechi.</p>
<p>Principalele cauze care au determinat creşteri puternice la nivelul înmatriculărilor de autoturisme second hand sunt eliminarea timbrului de mediu de la 1 februarie 2017 și creșterea numărului de autoturisme second-hand aduse din străinătate.</p>
<p>De asemenea, anul trecut au fost înmatriculate 396.538 d e autoturisme în România, în creştere cu 19,4% faţă de anul precedent, în care s-au înmatriculat 332.223 de unităţi.</p>
<p>În anul 2007 s-au înregistrat cele mai multe înmatriculări de autoturisme noi din România, respectiv 312.589 unități.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/opinii/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-a-crescut-cu-75-in-primele-patru-luni-3372/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Tesla, cea mai valoroasă companie auto americană, după capitalizarea bursieră</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/opinii/tesla-cea-mai-valoroasa-companie-auto-americana-dupa-capitalizarea-bursiera-2980/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/opinii/tesla-cea-mai-valoroasa-companie-auto-americana-dupa-capitalizarea-bursiera-2980/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Paula Calistru]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 04 Apr 2017 23:45:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Opinii]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[capitalizare bursiera]]></category>
		<category><![CDATA[cea mai valoroasa companie auto]]></category>
		<category><![CDATA[elon musk]]></category>
		<category><![CDATA[masina electrica]]></category>
		<category><![CDATA[producator auto]]></category>
		<category><![CDATA[tesla]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2980</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/04/masina-electrica-tesla-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Este oficial – pentru prima oară, constructorul auto de autoturisme electrice Tesla a devenit cea mai valoroasă companie auto din SUA, depășind inclusiv gigantul General Motors. Acțiunile Tesla s-au apreciat marți cu încă un procent, atingând valoarea de 300 de dolari per titlu. În ziua precedentă, cotația acțiunilor Tesla câștigase 7%, după ce compania anunțase [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/04/masina-electrica-tesla-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Este oficial – pentru prima oară, constructorul auto de autoturisme electrice Tesla a devenit cea mai valoroasă companie auto din SUA, depășind inclusiv gigantul General Motors.</strong></p>
<p>Acțiunile Tesla s-au apreciat marți cu încă un procent, atingând valoarea de 300 de dolari per titlu. În ziua precedentă, cotația acțiunilor Tesla câștigase 7%, după ce compania anunțase că vânzările din primul trimestru al acestui an crescuseră cu 70%, la 25.000 de unități livrate. De la începutul anului, acțiunile Tesla s-au apreciat cu 30%.</p>
<p>La încheierea ședinței de tranzacționare de marți, valoarea totală de piață a companiei Tesla urcase la 52,7 miliarde de dolari. O valoare mai mare decât capitalizarea GM, de 49,6 miliarde dolari. Președintele executiv și fondatorul Tesla, Elon Musk a declarat că se așteaptă pentru anul viitor, vânzările să atingă 500.000 de unități. Spre comparație, în 2016, GM a vândut de 20 de ori mai multe autovehicule.</p>
<p>Tesla, care produce mașini electrice, baterii de mare capacitate și mai nou acoperișuri fotovoltaice destinate locuințelor, este evaluată de investitori ca o companie tehnologică. Unii analiști consideră că bursele se confruntă cu o nouă bulă speculativă în sectorul companiilor de înaltă tehnologie, cu capitalizări de piață prea generoase pentru companii care nu au demonstrat, până acum, că pot face profit. Situația este asemănătoare cu bula dot-com-urilor de la sfârșitul anilor ’90, care a provocat prăbușirea burselor americane.</p>
<p>Tesla a fost fondată în 2003 de antreprenorul american Elon Musk, care mai deţine producătorul de panouri solare SolarCity şi compania de transport spaţial SpaceX. Unii analişti cred că personalitatea lui Musk, un „superstar” pe Wall Street care mai nou vrea să colonizeze planeta Marte, influenţează semnificativ felul în care sunt evaluate afacerile lui de către investitori.</p>
<p>„Dacă ne uităm la cum arată diferitele companii auto pe hârtie, situația pare a fi un pic absurdă, după cum se poziționează în acest moment Tesla față de unele dintre cele mai solide companii din sector”, a declarat Jessica Caldwell, director a firmei de cercetare a pieței auto Edmunds, în cadrul unui interviu pentru CNBC.</p>
<p>Anul trecut, Tesla a vândut 76.285 de mașini, în timp ce GM a livrat 10 milioane de unități la nivel global, iar Ford a avut vânzări de 6,65 milioane de unități.</p>
<p>„Tesla a avut o capitalizare de piață foarte mare pentru o lungă perioadă de timp, așa că nu cred că acest lucru vine neapărat ca o surpriză. Dar atunci când îl comparăm cu firme ca Ford sau GM, care au o multitudine de resurse, această situație pare cel puțin ciudată“, a spus Caldwell.</p>
<p>Valoarea totală de piață a companiei Tesla raportată la vânzări a fost în 2016 de 690.830 dolari pentru fiecare autoturism livrat. În același timp, acest raport a fost de sub 5.000 de dolari pentru fiecare mașină vândută de GM, respectiv 6.859 dolari pentru Ford. În aceste condiții trecerea pe profit la Tesla va fi mai dificilă.</p>
<p>Tesla a încheiat anul trecut cu venituri de 7 miliarde de dolari şi o pierdere de 675 milioane de dolari. În ultimii cinci ani, profitul net al Ford a totalizat 26 de miliarde de dolari, în timp ce Tesla a acumulat pierderi de 2,3 miliarde de dolari.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/opinii/tesla-cea-mai-valoroasa-companie-auto-americana-dupa-capitalizarea-bursiera-2980/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Tesla a livrat peste 25.000 de autoturisme în primul trimestru din 2017</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/tesla-a-livrat-peste-25-000-de-autoturisme-in-primul-trimestru-din-2017-2977/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/tesla-a-livrat-peste-25-000-de-autoturisme-in-primul-trimestru-din-2017-2977/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 04 Apr 2017 13:31:35 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[crestere livrari]]></category>
		<category><![CDATA[livrari]]></category>
		<category><![CDATA[masini electrice]]></category>
		<category><![CDATA[masini vandute]]></category>
		<category><![CDATA[primul trimestru]]></category>
		<category><![CDATA[tesla]]></category>
		<category><![CDATA[tesla model s]]></category>
		<category><![CDATA[tesla model x]]></category>
		<category><![CDATA[vanzari automobile]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2977</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/04/tesla-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Tesla a comunicat o creștere de 70% a livrărilor de mașini în primul trimestru din acest an față de perioada similară din 2016, respectiv peste 25.000 de autoturisme vândute în plus, transmite BBC News. Cu toate că a raportat o scădere de 9% a vânzărilor pe final de an 2016, în primele trei luni ale [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/04/tesla-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Tesla a comunicat o creștere de 70% a livrărilor de mașini în primul trimestru din acest an față de perioada similară din 2016, respectiv peste 25.000 de autoturisme vândute în plus, transmite BBC News.</strong></p>
<p>Cu toate că a raportat o scădere de 9% a vânzărilor pe final de an 2016, în primele trei luni ale acestui an, Tesla a revenit în forță pe piață, livrând 13.450 de unități Model S şi 11.550 Model X.</p>
<p>În martie, Tencent Holdings a cumpărat o participaţie de 5% din Tesla, în valoare de 1,8 miliarde de dolari, bani care va ajuta compania să investească în creşterea producţiei, mai ales în contextul lansării Model 3, în cursul acestui an.</p>
<p>Tesla Model 3 este unul dintre autoturismele electrice cele așteptate pentru finalul acestui an, iar constructorul american a confirmat deja că producția va începe în luna iunie.</p>
<p>Model 3 va fi realizat doar cu tracțiune spate, așa cum s-a întâmplat și în cazul lui Model S, întrucât în acest costurile de producție sunt mai mici. Versiunea cu tracțiune integrală este așteptată într-un orizont de timp de 6-9 luni de la lansarea inițială.</p>
<p>Tesla Model 3 ar trebui să fie lansat în SUA, anul acesta, preţul pornind de la 35.000 de dolari, mai mic decât actualele modele ale Tesla Model X şi Model S, al căror preţ începe de la 70.000 de dolari.</p>
<p>Tesla și-a diversificat gama de producție, pe lângă mașinile electrice, intrând și pe piața panourilor solare. Compania a fost fondată în 2003 şi este administrată de Elon Musk, care deţine, de asemenea, compania de nave spaţiale, SpaceX.</p>
<p>&nbsp;</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/tesla-a-livrat-peste-25-000-de-autoturisme-in-primul-trimestru-din-2017-2977/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Skoda și Renault recheamă 2.000 de automobile în service</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/skoda-si-renault-recheama-2-000-de-automobile-in-service-2845/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/skoda-si-renault-recheama-2-000-de-automobile-in-service-2845/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 17 Mar 2017 09:19:45 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[ANPC]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[autoritatea nationala de protiectie a consumatorilor]]></category>
		<category><![CDATA[dacia]]></category>
		<category><![CDATA[dacia dokker]]></category>
		<category><![CDATA[dokker]]></category>
		<category><![CDATA[masini rechemate in service]]></category>
		<category><![CDATA[octavia iii]]></category>
		<category><![CDATA[porsche romania]]></category>
		<category><![CDATA[probleme tehnice]]></category>
		<category><![CDATA[producatori auto]]></category>
		<category><![CDATA[rapid]]></category>
		<category><![CDATA[renault]]></category>
		<category><![CDATA[renault commercial roumanie]]></category>
		<category><![CDATA[skoda]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2845</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/skoda-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Compania Porsche România a hotărât să cheme în service aproximativ 707 autovehicule marca Skoda, modelele Rapid şi Octavia III, iar Renault Commercial Roumanie recheamă în service peste 1.300 de autovehicule Dacia Dokker, potrivit informațiilor transmise de către Autoritatea Naţională de Protecţie a Consumatorilor (ANPC). La modelele Skoda, Rapid şi Octavia III, sunt probleme la mecanismul [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/skoda-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Compania Porsche România a hotărât să cheme în service aproximativ 707 autovehicule marca Skoda, modelele Rapid şi Octavia III, iar Renault Commercial Roumanie recheamă în service peste 1.300 de autovehicule Dacia Dokker, potrivit informațiilor transmise de către Autoritatea Naţională de Protecţie a Consumatorilor (ANPC).</strong><br />
La modelele Skoda, Rapid şi Octavia III, sunt probleme la mecanismul de blocare a uşilor din interior care trebuie verificate.<br />
„Este posibil să existe o defecţiune la nivelul mecanismului de blocare a uşii din interior (Child Protection)”, potrivit comunicatului emis de producătorul auto Skoda.<br />
Reparaţiile presupun verificarea mecanismului și eventual înlocuirea acestuia, în cazul în care nu funcționează corect.<br />
De asemenea, compania Renault Commercial Roumanie recheamă 1.289 autovehicule marca Dacia, modelul Dokker, deoarece și această marcă a întâmpinat probleme cu sistemul ușilor culisante, dar și cu opritorul unei uşi laterale.<br />
Proprietarii maşinilor cu eventuale probleme de fabricare, vor fi îndemnaţi „să contacteze un reparator din reţeaua autorizată Dacia de pe teritoriul României pentru stabilirea unei programări în vederea verificării preventive a prezenţei opritorului spate şi/sau fixarea opritorului faţă. În cazul în care se va considera necesar, se va monta unul sau două opritoare spate şi/sau se vor înlocui şuruburile de fixare pe uşile laterale culisante ale vehicului”, conform datelor emise de companie către ANPC.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/skoda-si-renault-recheama-2-000-de-automobile-in-service-2845/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Înmatriculările de maşini noi, creştere de peste două ori mai mare faţă de avansul din UE, în ianuarie</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/europa/inmatricularile-de-masini-noi-crestere-de-peste-doua-ori-mai-mare-fata-de-avansul-din-ue-in-ianuarie-2511/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/europa/inmatricularile-de-masini-noi-crestere-de-peste-doua-ori-mai-mare-fata-de-avansul-din-ue-in-ianuarie-2511/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 16 Feb 2017 08:45:27 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[Europa]]></category>
		<category><![CDATA[ACEA]]></category>
		<category><![CDATA[Asociatia Constructorilor Europeni de Automobile]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[autoturisme]]></category>
		<category><![CDATA[autovehicule]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[piata auto]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2511</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/02/car-registration-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Debut anual de succes pentru piaţa auto din România! În ianuarie, înmatriculările de autoturisme noi au crescut cu 21,7%, până la 7.059 de unităţi. Creşterea este de peste două ori mai mare faţă de avansul Uniunii Europene, de 10,2%, arată datele publicate joi de Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA). De asemenea, livrările Dacia au urcat [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/02/car-registration-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Debut anual de succes pentru piaţa auto din România! În ianuarie, înmatriculările de autoturisme noi au crescut cu 21,7%, până la 7.059 de unităţi. Creşterea este de peste două ori mai mare faţă de avansul Uniunii Europene, de 10,2%, arată datele publicate joi de Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA). De asemenea, livrările Dacia au urcat la nivelul UE cu 9,5%, la 33.183 de unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 2,8%.</strong></p>
<p>În ianuarie 2016, în România au fost înregistrate 5.800 autoturisme. La nivelul Uniunii Europene, înregistrările de autoturisme noi au avansat în ianuarie cu 10,2%, la 1,17 milioane de unităţi, potrivit datelor publicate joi de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA). Între pieţele auto mari, înmatriculările din Spania au urcat în ianuarie cu 10,7%, iar cele din Italia cu 10,1%. Marea Britanie a consemnat o creştere de 2,9% a înmatriculărilor, Franţa de 10,6%, iar Germania de 10,5%. Scăderi au fost consemnate în Irlanda (-1,8%) şi Slovacia (-1,2%).</p>
<p>Înmatriculările de autoturisme Dacia la nivelul UE au crescut în ianuarie cu 9,5%, la 33.183 de unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 2,8%, în scădere faţă de 2,9% în urmă cu un an. Vânzările de maşini noi ale grupului Renault, al treilea mare producător la nivel european, care deţine şi marca Dacia, au avansat în ianuarie cu 10,4%, la 106.372 milioane unităţi, iar cota de piaţă s-a menţinut la 9,1%.</p>
<p>Înmatriculările de automobile ale grupului Volkswagen, cel mai mare producător european de automobile, au crescut în ianuarie cu 10,3%, la 281.877 milioane de unităţi, grupul obţinând o cotă de piaţă în stagnare la 24,1%. În 2016, înmatriculările de autoturisme noi în România au crescut cu 17%, la 94.924 de unităţi, de peste două ori mai mult faţă de avansul Uniunii Europene, de 6,8%, în timp ce livrările Dacia au urcat la nivelul UE cu 9,6%, la 413.523 de unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 2,8%.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/europa/inmatricularile-de-masini-noi-crestere-de-peste-doua-ori-mai-mare-fata-de-avansul-din-ue-in-ianuarie-2511/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Înmatriculările de autoturisme noi, în creştere cu 17% anul trecut</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/europa/inmatricularile-de-autoturisme-noi-in-crestere-cu-17-anul-trecut-2208/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/europa/inmatricularile-de-autoturisme-noi-in-crestere-cu-17-anul-trecut-2208/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 17 Jan 2017 09:16:24 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[Europa]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[autoturisme]]></category>
		<category><![CDATA[inmatriculari]]></category>
		<category><![CDATA[masini noi]]></category>
		<category><![CDATA[masini ocazie]]></category>
		<category><![CDATA[piata auto]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2208</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/01/637968l-610x390-b-0c090c88-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />În România s-au înmatriculat anul trecut cu 17% mai multe autoturisme noi, comparativ cu anul precedent, de peste două ori mai multe decât avansul din Uniunea Europeană. Anul trecut, înmatriculările de autoturisme noi în România au ajuns la 94.924 de unităţi, de peste două ori mai mult faţă de avansul Uniunii Europene, de 6,8%, în timp [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/01/637968l-610x390-b-0c090c88-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>În România s-au înmatriculat anul trecut cu 17% mai multe autoturisme noi, comparativ cu anul precedent, de peste două ori mai multe decât avansul din Uniunea Europeană.</strong></p>
<p>Anul trecut, înmatriculările de autoturisme noi în România au ajuns la 94.924 de unităţi, de peste două ori mai mult faţă de avansul Uniunii Europene, de 6,8%, în timp ce livrările Dacia au urcat la nivelul UE cu 9,6%, la 413.523 de unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 2,8%, informează News.ro.</p>
<p>La nivelul Uniunii Europene, înregistrările de autoturisme noi au avansat în 2016 cu 6,8%, la 14,64 milioane de unităţi, potrivit datelor publicate marţi de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA).</p>
<p>Între pieţele auto mari, înmatriculările din Spania au urcat în 2016 cu 10,9%, iar cele din Italia cu 15,8%. Marea Britanie a consemnat o creştere de 2,3% a înmatriculărilor, Franţa de 5,1%, iar Germania de 4,5%. Piaţa din Olanda a scăzut cu 14,7%.</p>
<p>În luna decembrie, înmatriculările auto din România au crescut cu 6,8%, la 9.331 unităţi, de la 8.739 unităţi în decembrie 2015.</p>
<p>La nivelul UE, înregistrările de autoturisme noi au crescut în luna decembrie cu 3%, la 1,143 milioane de unităţi. Înmatriculările de autoturisme Dacia la nivelul UE au crescut în 2016 cu 9,6%, la 413.523 de unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 2,8%, în stagnare faţă de anul trecut.</p>
<p>În luna decembrie, înregistrările Dacia în UE au crescut cu 8,1%, de la 34.284 unităţi în intervalul similar din 2015 la 37,061 unităţi. Cota de piaţă a crescut cu 0,1 puncte procentuale, la 3,2%.</p>
<p>Vânzările de maşini noi ale grupului Renault, al treilea mare producător la nivel european, care deţine şi marca Dacia, au avansat în 2016 cu 12,1%, la 1,49 milioane unităţi, iar cota de piaţă a crescut la 10,2%, de la 9,7% în 2015. În luna decembrie, înmatriculările grupului Renault au crescut cu 13,6%, la 147.459 de autoturisme, conferind o cotă de piaţă de 12,9%, faţă de 11,7% în urmă cu un an.</p>
<p>Înmatriculările de automobile ale grupului Volkswagen, cel mai mare producător european de automobile, au crescut cu 3,5% în 2016, la 3,5 milioane de unităţi, grupul obţinând o cotă de piaţă de 23,9%, sub nivelul de 24,6% consemnat în 2015, pe fondul scandalul emisiilor. În decembrie, vânzările grupului VW au urcat cu 6,7%, la 264.434, iar cota de piaţă a crescut de la 22,3% în urmă cu un an la 23,1%.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/europa/inmatricularile-de-autoturisme-noi-in-crestere-cu-17-anul-trecut-2208/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Amendă-record pentru VW în cazul măsluirii testelor de poluare</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/amenda-record-pentru-vw-in-cazul-masluirii-testelor-de-poluare-1903/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/amenda-record-pentru-vw-in-cazul-masluirii-testelor-de-poluare-1903/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 26 Oct 2016 16:35:10 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[emisii de noxe]]></category>
		<category><![CDATA[Germania]]></category>
		<category><![CDATA[SUA]]></category>
		<category><![CDATA[teste de poluare]]></category>
		<category><![CDATA[tribunal]]></category>
		<category><![CDATA[VW]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=1903</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/750x-1-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Amendă-record pentru Voslkwagen în cazul măsluirii testelor de poluare! Un judecător din Statele Unite a decis ca producătorul german de automobile să plătească 14,7 miliarde de dolari în urma scandalului legat de modificarea rezultatelor testelor privind emisiile de noxe. În urma înţelegerii, producătorul auto din Germania a fost de acord să plătească 10 miliarde de dolari pentru [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/750x-1-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Amendă-record pentru Voslkwagen în cazul măsluirii testelor de poluare!</strong> <b>Un judecător din Statele Unite a decis ca producătorul german de automobile să plătească 14,7 miliarde de dolari în urma scandalului legat de modificarea rezultatelor testelor privind emisiile de noxe.</b></p>
<p>În urma înţelegerii, producătorul auto din Germania a fost de acord să plătească 10 miliarde de dolari pentru compensaţii pentru proprietari sau pentru retragerea automobilelor. Restul de 4,7 miliarde de dolari va merge către programe de reducere a emisiilor de gaze şi proiecte de maşini ecologice, notează Mediafax, care citează BBC.</p>
<p>Maşinile implicate în scandal vor putea fi răscumpărate de Volkswagen la preţul anterior scandalului sau vor putea fi remediate, dacă organismele de control vor aproba modificările. Mai mult, posesorii vor primi compensaţii între 5.000 şi 10.000 de dolari, în funcţie de vechimea autovehiculului.</p>
<p>Volkswagen a instalat un soft în maşinile diesel vândute la nivel mondial care modifica rezultatele testelor de emisii poluante. Producătorul german a declarat că ste vorba de peste 11 milioane de maşini. Scandalul a influenţat afacerile companiei, reputaţia firmei şi a dus la demisia directorului executiv, Martin Winterkorn.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/amenda-record-pentru-vw-in-cazul-masluirii-testelor-de-poluare-1903/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
