<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>industrie &#8211; Club Economic</title>
	<atom:link href="https://clubeconomic.ro/tag/industrie/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://clubeconomic.ro</link>
	<description>Un proiect informativ-educațional</description>
	<lastBuildDate>Wed, 11 Mar 2026 09:52:22 +0000</lastBuildDate>
	<language>ro-RO</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	
	<item>
		<title>Afacerile din industrie au avansat în aprilie</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/afacerile-din-industrie-au-avansat-in-aprilie-6867/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/afacerile-din-industrie-au-avansat-in-aprilie-6867/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 13 Jun 2019 08:14:33 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6867</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Cifra de afaceri a companiilor din industrie a crescut în aprilie, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, cu 9,7%, un ritm crescut faţă de cel din luna precedentă, arată datele publicate miercuri de Institutul Naţional de Statistică (INS). În martie, faţă de aceeaşi a anului trecut, afacerile din industrie au crescut cu 4,6%, scrie News.ro. [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Cifra de afaceri a companiilor din industrie a crescut în aprilie, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, cu 9,7%, un ritm crescut faţă de cel din luna precedentă, arată datele publicate miercuri de Institutul Naţional de Statistică (INS).</p>
<p>În martie, faţă de aceeaşi a anului trecut, afacerile din industrie au crescut cu 4,6%, scrie News.ro.</p>
<p>Totodată, în luna aprilie 2019, cifra de afaceri din industrie pe total (piaţa internă şi piaţa externă), în termeni nominali, a scăzut faţă de luna precedentă cu 4,7%, iar faţă de luna corespunzătoare din anul precedent a crescut cu 9,7%.</p>
<p>Pe marile grupe industriale creşteri au înregistrat: industria bunurilor de folosinţă îndelungată (+11,3%), industria bunurilor de capital (+10,9%), industria bunurilor intermediare (+9,6%), industria bunurilor de uz curent (+8,7%) şi industria energetică (+7,1%), potrivit sursei amintite.</p>
<p>În 2018, cifra de afaceri din industrie, comparativ cu 2017, a crescut pe ansamblu cu 11,8% datorită creşterii industriei prelucrătoare (+12%) şi industriei extractive (+6%).</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/afacerile-din-industrie-au-avansat-in-aprilie-6867/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Managerii din România se așteaptă la o stabilitate a numărului de salariaţi în industrie</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/managerii-din-romania-se-asteapta-la-o-stabilitate-a-numarului-de-salariati-in-industrie-6766/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/managerii-din-romania-se-asteapta-la-o-stabilitate-a-numarului-de-salariati-in-industrie-6766/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 28 May 2019 13:00:38 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[angajati serviciu]]></category>
		<category><![CDATA[firme]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<category><![CDATA[manageri]]></category>
		<category><![CDATA[salariu]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6766</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Directorii firmelor din România estimează o relativă stabilitate a numărului de salariaţi în industrie şi servicii, dar şi o creştere a activităţii în construcţii şi comerţul cu amănuntul, până în iulie, potrivit datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS). Soldul conjunctural indică percepţia managerilor asupra dinamicii unui fenomen, care nu trebuie confundată cu [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Directorii firmelor din România estimează o relativă stabilitate a numărului de salariaţi în industrie şi servicii, dar şi o creştere a activităţii în construcţii şi comerţul cu amănuntul, până în iulie, potrivit datelor publicate marţi de Institutul Naţional de Statistică (INS).</p>
<p>Soldul conjunctural indică percepţia managerilor asupra dinamicii unui fenomen, care nu trebuie confundată cu ritmul creşterii sau scăderii unui indicator statistic, scrie News.ro.</p>
<p>De asemenea, în industria prelucrătoare, managerii preconizează, pentru următoarele trei luni, o creştere moderată a volumului producţiei (sold conjunctural +14%).</p>
<p>”Pentru activitatea de fabricare a băuturilor se estimează creştere accentuată (sold conjunctural +46%). Referitor la numărul de salariaţi se estimează relativă stabilitate, soldul conjunctural fiind de +4% pe total industrie prelucrătoare”, se arată în comunicat.</p>
<p>Cifra de afaceri din zona serviciilor, potrivit estimărilor managerilor, va cunoaşte o creştere moderată în următoarele trei luni (sold conjunctural +13%), potrivit sursei amintite.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/managerii-din-romania-se-asteapta-la-o-stabilitate-a-numarului-de-salariati-in-industrie-6766/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Industria românească a crescut cu 1.9 în februarie</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/industria-romaneasca-a-crescut-cu-1-9-in-februarie-6621/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/industria-romaneasca-a-crescut-cu-1-9-in-februarie-6621/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 12 Apr 2019 14:58:09 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<category><![CDATA[productie industriala]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6621</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Industria, sector care reprezintă aproape un sfert din economia românească, a înregistrat în februarie, față de aceeași lună a anului trecut, o creștere a producției cu 1,9%, serie brută, arată datele publicate vineri de Institutul Național de Statistică (INS). De asemenea, în ianuarie, față de luna corespunzătoare din anul precedent, producția industrială a crescut, ca [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Industria, sector care reprezintă aproape un sfert din economia românească, a înregistrat în februarie, față de aceeași lună a anului trecut, o creștere a producției cu 1,9%, serie brută, arată datele publicate vineri de Institutul Național de Statistică (INS).</p>
<p>De asemenea, în ianuarie, față de luna corespunzătoare din anul precedent, producția industrială a crescut, ca serie brută, cu 0,7%, scrie Profit.ro. În februarie, față de aceeași lună din 2018, producția industrială a crescut, atât ca serie brută cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 1,9%, respectiv cu 1,8%, potrivit sursei amintite.</p>
<p>Totodată, în primele două luni ale anului, față de aceeași perioadă a anului trecut, producția industrială a fost mai mare cu 1% ca serie brută, respectiv cu 1,1%, ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate. În anul 2018, comparativ cu anul 2017, producția industrială (serie brută) a fost mai mare cu 3,5%.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/industria-romaneasca-a-crescut-cu-1-9-in-februarie-6621/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title></title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/6459-6459/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/6459-6459/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 14 Mar 2019 18:56:56 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[afaceri]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6459</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Cifra de afaceri a companiilor din industrie a crescut în ianuarie, față de aceeași lună a anului trecut, cu 4,3%, un ritm crescut față de cel din decembrie, arată datele publicate joi de Institutul Național de Statistică (INS). În decembrie 2018, comparativ cu decembrie 2017, cifra de afaceri din industrie a crescut pe ansamblu cu [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Cifra de afaceri a companiilor din industrie a crescut în ianuarie, față de aceeași lună a anului trecut, cu 4,3%, un ritm crescut față de cel din decembrie, arată datele publicate joi de Institutul Național de Statistică (INS).</p>
<p>În decembrie 2018, comparativ cu decembrie 2017, cifra de afaceri din industrie a crescut pe ansamblu cu 2,9%, scrie Profit.ro. În luna ianuarie 2019, cifra de afaceri din industrie pe total (piața internă și piața externă), în termeni nominali, a crescut atât față de luna precedentă cu 4% cât și față de luna corespunzătoare din anul precedent cu 4,3%.<br />
De asemenea,  afacerile au avansat datorită creșterii din industria extractivă (+13,8%) și din industria prelucrătoare (+4%). ”Pe marile grupe industriale creșteri au înregistrat: industria bunurilor intermediare (+6,9%), industria bunurilor de folosință îndelungată (+5,7%), industria bunurilor de capital (+4,6%), industria energetică (+1,6%) și industria bunurilor de uz curent (+0,4%), se arată în comunicat. În 2018, cifra de afaceri din industrie, comparativ cu 2017, a crescut pe ansamblu cu 11,8% datorită creșterii industriei prelucrătoare (+12%) și industriei extractive (+6%), potrivit susei citate.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/6459-6459/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Cifra de afaceri din industrie a crescut</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/cifra-de-afaceri-din-industrie-a-crescut-6331/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/cifra-de-afaceri-din-industrie-a-crescut-6331/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 12 Feb 2019 08:43:02 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[cifra de afaceri din industrie]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6331</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Cifra de afaceri a companiilor din industrie a crescut în 2018 cu 11,8% față de anul anterior, un ritm crescut față de cel din 2017, arată datele publicate marți de Institutul Național de Statistică (INS). În 2017, cifra de afaceri din industrie pe total (piața internă și piața externă), în termeni nominali, a crescut cu [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Cifra de afaceri a companiilor din industrie a crescut în 2018 cu 11,8% față de anul anterior, un ritm crescut față de cel din 2017, arată datele publicate marți de Institutul Național de Statistică (INS).<br />
În 2017, cifra de afaceri din industrie pe total (piața internă și piața externă), în termeni nominali, a crescut cu 11,7%, față de 2016, scrie News.ro. Anul trecut, cifra de afaceri din industrie, comparativ cu 2017, a crescut pe ansamblu cu 11,8% datorită creșterii industriei prelucrătoare (+12%) și industriei extractive (+6%), conform datelor Profit.ro.<br />
”Pe marile grupe industriale creșteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în sectoarele: industria bunurilor de capital (+15,1%), industria energetică (+12,9%), industria bunurilor intermediare (+11%), industria bunurilor de uz curent (+8,2%) și industria bunurilor de folosință îndelungată (+7%)”, se arată în comunicat.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/cifra-de-afaceri-din-industrie-a-crescut-6331/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Producția industrială continuă să crească în România</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/productia-industriala-continua-sa-creasca-in-romania-5670/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/productia-industriala-continua-sa-creasca-in-romania-5670/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 13 Jul 2018 14:07:32 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<category><![CDATA[productia industriala]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=5670</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Producția industrială a crescut în mai cu 2,4% în zona euro și în Uniunea Europeană, comparativ cu perioada similară din 2017, arată datele publicate joi de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În mai, statele membre UE care au înregistrat cele mai mari creșteri anuale ale producției industriale au fost: Polonia (7,8%), Irlanda (7,3%), Slovenia (5,9%), [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Producția industrială a crescut în mai cu 2,4% în zona euro și în Uniunea Europeană, comparativ cu perioada similară din 2017, arată datele publicate joi de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În mai, statele membre UE care au înregistrat cele mai mari creșteri anuale ale producției industriale au fost: Polonia (7,8%), Irlanda (7,3%), Slovenia (5,9%), Lituania (5,3%), Ungaria și Suedia (ambele cu 3,8%) și România (3,6%). Cele mai mari scăderi au fost raportate în Malta (minus 6,3%), Danemarca (minus 3,3%) și Portugalia (minus 2,6%). În mai, comparativ cu luna precedentă, producția industrială a crescut cu 1,3% în zona euro și cu 1,2% in Uniunea Europeană.</p>
<p>România a înregistrat în mai un declin lunar de 0,4% al producției industriale, după un avans de 2,3% în aprilie.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/productia-industriala-continua-sa-creasca-in-romania-5670/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>INS: Cifra de afaceri din industrie s-a majorat cu 13,5%</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-cifra-de-afaceri-din-industrie-s-a-majorat-cu-135-5666/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-cifra-de-afaceri-din-industrie-s-a-majorat-cu-135-5666/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 13 Jul 2018 14:03:39 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[cifra de afaceri din industrie]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=5666</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Cifra de afaceri din industrie, în primele cinci luni din 2018, a crescut pe ansamblu (piața internă și piața externă) cu 13,5% comparativ cu perioada similară din 2017, datorită creșterii industriei prelucrătoare (+13,8%) și industriei extractive (+6,1%), informează miercuri Institutul Național de Statistică (INS). Pe marile grupe industriale, creșteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Cifra de afaceri din industrie, în primele cinci luni din 2018, a crescut pe ansamblu (piața internă și piața externă) cu 13,5% comparativ cu perioada similară din 2017, datorită creșterii industriei prelucrătoare (+13,8%) și industriei extractive (+6,1%), informează miercuri Institutul Național de Statistică (INS).</p>
<p>Pe marile grupe industriale, creșteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în industria bunurilor de capital (+17%), industria energetică (+16%), industria bunurilor intermediare (+12,9%), industria bunurilor de uz curent (+8,8%) și industria bunurilor de folosință îndelungată (+7,6%), potrivit Agerpres.</p>
<p>Pe marile grupe industriale, creșteri au înregistrat industria bunurilor de folosință îndelungată (+12,9%), industria bunurilor de capital (+12,4%), industria bunurilor de uz curent (+11,6%), industria bunurilor intermediare (+9,4%) și industria energetică (+8,5%).</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-cifra-de-afaceri-din-industrie-s-a-majorat-cu-135-5666/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>INS: Prețurile producției industriale au crescut cu 5,2% în mai</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-preturile-productiei-industriale-au-crescut-cu-52-in-mai-5635/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-preturile-productiei-industriale-au-crescut-cu-52-in-mai-5635/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 04 Jul 2018 20:31:27 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<category><![CDATA[preturi productie industriala]]></category>
		<category><![CDATA[productie industriala]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=5635</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/constructii-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Prețurile producției industriale pe total (piața internă și piața externă) au crescut în mai cu 0,8% față de luna precedentă și cu 5,2% comparativ cu aceeași perioadă din 2017, informează Institutul Național de Statistică (INS). Pe marile grupe industriale, comparativ cu aprilie, creșteri s-au înregistrat în industria bunurilor de capital (0,36%), în cea a bunurilor [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/constructii-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Prețurile producției industriale pe total (piața internă și piața externă) au crescut în mai cu 0,8% față de luna precedentă și cu 5,2% comparativ cu aceeași perioadă din 2017, informează Institutul Național de Statistică (INS).</p>
<p>Pe marile grupe industriale, comparativ cu aprilie, creșteri s-au înregistrat în industria bunurilor de capital (0,36%), în cea a bunurilor de folosință îndelungată (0,12%) și în industria energetică (3,63%), conform datelor Agerpres.</p>
<p>În industria bunurilor intermediare, prețurile producției au scăzut cu 0,14%, iar în cea a bunurilor de uz curent cu 0,21%. Raportat la mai 2017, prețurile producției industriale au urcat cu 5,19% în industria bunurilor intermediare, cu 2,45% în industria bunurilor de capital, cu 2,74% în cea a bunurilor de folosința îndelungată, cu 1,84% în industria bunurilor de uz curent și cu 12,06% în cea energetică.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-preturile-productiei-industriale-au-crescut-cu-52-in-mai-5635/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Prețurile producției industriale s-au majorat în mai</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/preturile-productiei-industriale-s-au-majorat-in-mai-5630/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/preturile-productiei-industriale-s-au-majorat-in-mai-5630/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 04 Jul 2018 20:27:24 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<category><![CDATA[preturi productie industriala]]></category>
		<category><![CDATA[productie industriala]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=5630</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-1-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Prețurile producției industriale au crescut în mai cu 0,8% în zona euro și cu 1% în Uniunea Europeană, comparativ cu luna precedentă, arată datele publicate marți de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Majoritatea statelor au raportat creșteri ale prețurilor producției industriale în mai, cel mai semnificativ avans fiind înregistrat în Grecia (2,4%), Portugalia (1,9%), Cipru [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-1-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Prețurile producției industriale au crescut în mai cu 0,8% în zona euro și cu 1% în Uniunea Europeană, comparativ cu luna precedentă, arată datele publicate marți de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Majoritatea statelor au raportat creșteri ale prețurilor producției industriale în mai, cel mai semnificativ avans fiind înregistrat în Grecia (2,4%), Portugalia (1,9%), Cipru și Ungaria (ambele cu 1,8%), Marea Britanie (1,6%), Danemarca (1,4%), Belgia (1,3%), Spania, Polonia și Olanda (toate cu 1,2%), Lituania (1,1%), Cehia și Italia (ambele cu 1%) și România (0,9%), potrivit Agerpres.</p>
<p>De asemenea, conform datelor Eurostat, prețurile producției industriale au crescut cu 3% în zona euro și cu 3,6% în UE, în mai comparativ cu perioada similară din 2017. Majoritatea statelor au raportat creșteri ale prețurilor producției industriale în mai, cel mai semnificativ avans fiind înregistrat în Marea Britanie (6,7%), Belgia (6,5%), Estonia, Grecia și Ungaria (toate cu 5,5%), România (5,3%) scăderi fiind înregistrate în Irlanda (minus 2,7%) și Luxemburg (minus 0,5%).</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/preturile-productiei-industriale-s-au-majorat-in-mai-5630/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Prețurile producției industriale s-au majorat în România spre deosebire de restul UE</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/europa/preturile-productiei-industriale-s-au-majorat-in-romania-spre-deosebire-de-restul-ue-5483/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/europa/preturile-productiei-industriale-s-au-majorat-in-romania-spre-deosebire-de-restul-ue-5483/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 07 Jun 2018 21:00:34 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[Europa]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<category><![CDATA[industrie in romania]]></category>
		<category><![CDATA[productie industriala]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=5483</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/constructii-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Prețurile produselor care ies pe porțile uzinelor au înregistrat în luna aprilie 2018, comparativ cu luna martie 2018, un avans de 0,1% în Uniunea Europeană și au stagnat în zona euro, în timp ce în România au crescut cu 0,4%, după un avans de 0,2% înregistrat în luna martie comparativ cu luna februarie, arată datele [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/constructii-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Prețurile produselor care ies pe porțile uzinelor au înregistrat în luna aprilie 2018, comparativ cu luna martie 2018, un avans de 0,1% în Uniunea Europeană și au stagnat în zona euro, în timp ce în România au crescut cu 0,4%, după un avans de 0,2% înregistrat în luna martie comparativ cu luna februarie, arată datele publicate luni de Eurostat.</p>
<p>Conform sursei citate, țările membre UE în care prețurile producției industriale au crescut cel mai mult de la o lună la alta au fost Grecia (1,8%), Letonia (1,1%), Spania și Marea Britanie (ambele cu 0,7%), Olanda (0,5%) și România (0,4%). În ritm anual, luna aprilie 2018, comparativ cu luna aprilie 2017, prețurile producției industriale au înregistrat un avans de 0,1% atât în zona euro cât și în Uniunea Europeană, potrivit Agerpres.</p>
<p>În același timp, pe marile grupe industriale, comparativ cu martie, creșteri s-au înregistrat la industria bunurilor intermediare (plus 0,54%), industria bunurilor de uz curent (0,51%) și industria energetică (1,48%). Raportat la aprilie 2017, prețurile producției industriale au urcat cu 5,43% în industria bunurilor intermediare, cu 2,97% în industria bunurilor de capital, cu 2,86% în cea a bunurilor de folosință îndelungată, cu 2,73% în industria bunurilor de uz curent și cu 5,36% în cea energetică.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/europa/preturile-productiei-industriale-s-au-majorat-in-romania-spre-deosebire-de-restul-ue-5483/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>INS: Producția industrială a crescut cu 7% pe serie brută, în ianuarie-februarie 2018</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-productia-industriala-a-crescut-cu-7-pe-serie-bruta-in-ianuarie-februarie-2018-5243/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-productia-industriala-a-crescut-cu-7-pe-serie-bruta-in-ianuarie-februarie-2018-5243/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 13 Apr 2018 09:03:35 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<category><![CDATA[INS]]></category>
		<category><![CDATA[productia industriala]]></category>
		<category><![CDATA[productie]]></category>
		<category><![CDATA[productie industriala]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=5243</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Producția industrială (serie brută) a fost mai mare cu 7%, în primele două luni din 2018 comparativ cu aceeași perioadă din 2017, ca urmare a creșterii industriei prelucrătoare (+9,6%) și a industriei extractive (+5,3%), se arată într-un comunicat de presă al Institutului Național de Statistică (INS) remis, joi, AGERPRES. Producția și furnizarea de energie electrică [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/productia-industriala-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Producția industrială (serie brută) a fost mai mare cu 7%, în primele două luni din 2018 comparativ cu aceeași perioadă din 2017, ca urmare a creșterii industriei prelucrătoare (+9,6%) și a industriei extractive (+5,3%), se arată într-un comunicat de presă al Institutului Național de Statistică (INS) remis, joi, AGERPRES.</p>
<p>Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat a scăzut cu 4,5%. Producția industrială, serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, în primele două luni din 2018 comparativ cu aceeași perioadă din 2017, a crescut cu 7,4%, datorită creșterilor industriei prelucrătoare (+9,9%) și industriei extractive (+5,4%). Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat a scăzut cu 4,2%. În februarie 2018, față de luna corespunzătoare din anul precedent, producția industrială (serie brută) a crescut cu 5,8%, datorită creșterilor înregistrate în toate cele trei sectoare industriale: industria prelucrătoare (+6,9%), industria extractivă (+5,3%) și producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat (+0,4%).</p>
<p>Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat a scăzut cu 3,2%. Producția industrială, serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, a scăzut față de luna precedentă cu 0,7%, din cauza scăderii înregistrate de industria prelucrătoare (-2,5%). Producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat și industria extractivă au crescut cu 5,8%, respectiv cu 3,2%.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-productia-industriala-a-crescut-cu-7-pe-serie-bruta-in-ianuarie-februarie-2018-5243/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>INS: Cifra de afaceri din industrie a crescut cu 20,7% în ianuarie 2018</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-cifra-de-afaceri-din-industrie-a-crescut-cu-207-in-ianuarie-2018-5166/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-cifra-de-afaceri-din-industrie-a-crescut-cu-207-in-ianuarie-2018-5166/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Sun, 18 Mar 2018 11:17:08 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[cifra de afaceri din industrie]]></category>
		<category><![CDATA[industrie]]></category>
		<category><![CDATA[INS]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=5166</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/bani-88232_1920-4-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Cifra de afaceri din industrie s-a majorat, în termeni nominali, în ianuarie, cu 20,7% în comparație cu aceeași lună din anul 2017, relevă datele publicate miercuri de Institutul Național de Statistică (INS). Cea mai importantă creștere a fost consemnată în industria prelucrătoare (+21,9%), în timp ce industria extractivă a înregistrat un recul de 6,7%, potivit [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/12/bani-88232_1920-4-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Cifra de afaceri din industrie s-a majorat, în termeni nominali, în ianuarie, cu 20,7% în comparație cu aceeași lună din anul 2017, relevă datele publicate miercuri de Institutul Național de Statistică (INS).</p>
<p>Cea mai importantă creștere a fost consemnată în industria prelucrătoare (+21,9%), în timp ce industria extractivă a înregistrat un recul de 6,7%, potivit Agerpres.</p>
<p>De asemenea, în intervalul analizat, pe marile grupe industriale, majorări ale cifrei de afaceri au înregistrat: industria bunurilor de capital (+23,9%), industria bunurilor intermediare (+23,2%), industria energetică (+19,8%), industria bunurilor de folosință îndelungată (+14,1%) și industria bunurilor de uz curent (+13,2%).</p>
<p>Pe de altă parte, industria extractivă a scăzut cu 17,2%. Datele statistice arată, totodată, ca pe marile grupe industriale au fost semnalate creșteri în: industria bunurilor intermediare (+8,3%), industria bunurilor de capital (+7,3%) și industria bunurilor de folosință îndelungată (+5,2%). La polul opus s-au situat industria energetică și industria bunurilor de uz curent, cu scăderi ale afacerilor cu 9,7%, respectiv 8,6%.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/ins-cifra-de-afaceri-din-industrie-a-crescut-cu-207-in-ianuarie-2018-5166/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
