<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>masini &#8211; Club Economic</title>
	<atom:link href="https://clubeconomic.ro/tag/masini/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://clubeconomic.ro</link>
	<description>Un proiect informativ-educațional</description>
	<lastBuildDate>Mon, 16 Mar 2026 11:02:49 +0000</lastBuildDate>
	<language>ro-RO</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	
	<item>
		<title>România deține cel mai mare număr de mașini noi înmatriculate din UE</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/romania-detine-cel-mai-mare-numar-de-masini-noi-inmatriculate-din-ue-6902/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/romania-detine-cel-mai-mare-numar-de-masini-noi-inmatriculate-din-ue-6902/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 18 Jun 2019 13:46:31 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[inmatriculari]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6902</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2019/06/miniature-2212976_1920-1-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Înmatriculările de autoturisme noi in Uniunea Europeană (UE) au crescut cu +0.1% în mai 2019 faţă de mai 2018, până la 1,4 milioane unităţi, dar, la 5 luni, scăderea este de 2,1%, potrivit datelor transmise de ACAROM. România a înregistrat cel mai mare avans din luna mai, la nivelul UE, scrie News.ro. Pe primele cinci [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2019/06/miniature-2212976_1920-1-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Înmatriculările de autoturisme noi in Uniunea Europeană (UE) au crescut cu +0.1% în mai 2019 faţă de mai 2018, până la 1,4 milioane unităţi, dar, la 5 luni, scăderea este de 2,1%, potrivit datelor transmise de ACAROM. România a înregistrat cel mai mare avans din luna mai, la nivelul UE, scrie News.ro.</p>
<p>Pe primele cinci luni din 2018, în UE, au fost inmatriculate 6,737 milioane autoturisme noi, ceea ce reprezintă o scădere cu -2.1% comparativ cu perioada similară din 2018.</p>
<p>România se situează pe poziţia 16 în UE, cu un volum de 57,538 autoturisme noi înmatriculate, înregistrând cea mai mare creştere a înmatriculărilor de autoturisme noi din UE , de +20.3% faţă de primele cinci luni din 2018, potrivit sursei citate.</p>
<p>În ceea ce priveşte constructorii de automobile, cele mai multe autoturisme înmatriculate în Europa sunt reprezentate de grupul VW cu 1,627 milioane unităţi, în scădere cu 3.1%, urmate de grupul PSA cu 1,13 milioane unităţi, în creştere cu +0.6%, şi de Grupul Renault cu 713.170 unităţi, în scădere cu 0.1% (din care Dacia 253.124 unităţi, o creştere de +12.1% faţă de perioada ianuarie-mai 2018).</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/romania-detine-cel-mai-mare-numar-de-masini-noi-inmatriculate-din-ue-6902/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Afacerile cu autoturisme au crescut în februarie</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/afacerile-cu-autoturisme-au-crescut-in-februarie-6632/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/afacerile-cu-autoturisme-au-crescut-in-februarie-6632/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 15 Apr 2019 08:01:56 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[auto]]></category>
		<category><![CDATA[autoturisme]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[preturi masini]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6632</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut în februarie cu 4,2%, serie brută, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, ritm scăzut faţă de cel înregistrat în ianuarie, în timp ce serviciile prestate populaţiei au avansat cu 17,9%, serie brută, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS). În [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut în februarie cu 4,2%, serie brută, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, ritm scăzut faţă de cel înregistrat în ianuarie, în timp ce serviciile prestate populaţiei au avansat cu 17,9%, serie brută, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS).</p>
<p>În ianuare, cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut cu 4,3%, serie brută, faţă de aceeaşi lună a anului trecut, ritm scăzut faţă de cel înregistrat în decembrie, în timp ce serviciile prestate populaţiei au avansat cu 14,2%, serie brută, potrivit News.ro.</p>
<p>Volumul cifrei de afaceri a înregistrat un avans datorat creşterilor înregistrate datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+52,9%), comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+18,7%) şi la activitǎţile de întreţinere şi repararea autovehiculelor (+3,8%). Comerţul cu autovehicule a scăzut cu 3,1%.</p>
<p>Totodată, activitǎţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor au scăzut cu 5,2%, conform sursei amintite.</p>
<p>În 2018, faţă de 2017, cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut cu 6,7%, serie brută, ritm scăzut faţă de cel înregistrat în 2017, în timp ce serviciile prestate populaţiei au avansat cu 5,9%, serie brută.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/afacerile-cu-autoturisme-au-crescut-in-februarie-6632/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Programul Rabla începe la sfârșitul săptămânii</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/programul-rabla-incepe-la-sfarsitul-saptamanii-6625/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/programul-rabla-incepe-la-sfarsitul-saptamanii-6625/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 12 Apr 2019 15:02:26 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[auto]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[programul rabla]]></category>
		<category><![CDATA[rabla]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6625</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Pe 12 aprilie începe oficial programul Rabla care ajunge la a 15-a ediție și cuprinde și componenta care încurajează cumpărarea de mașini electrice, conform Hotnews.ro.  Suma alocată este de 320 milioane lei, pentru circa 35.000 de prime de casare, cuantumul primei de casare fiind de 6.500 lei. Deoarece autoritățile au renunțat la o condiție impusă [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Pe 12 aprilie începe oficial programul Rabla care ajunge la a 15-a ediție și cuprinde și componenta care încurajează cumpărarea de mașini electrice, conform Hotnews.ro.  </strong></p>
<p><strong>Suma alocată este de 320 milioane lei, pentru circa 35.000 de prime de casare, cuantumul primei de casare fiind de 6.500 lei. </strong></p>
<p>Deoarece autoritățile au renunțat la o condiție impusă anul trecut pentru a putea casa mașinile vechi, respectiv existența unei inspecții tehnice valabile pentru mașina ce urmează să fie casată, în acest an, românii trebuie să scoată din circulație, pentru a putea beneficia de prima de casare, mașini cu o vechime mai mare de opt ani. Totodată, pentru a primi bani de la stat pentru cumpărarea unei mașini noi, persoanele fizice trebuie, pe lângă casarea unei mașini mai vechi de opt ani, să locuiască în România și să nu aibă datorii la autoritățile locale, <a href="https://www.avocatnet.ro/articol_50715/Rabla-Clasic-2019-Programul-ce-permite-inlocuirea-ma%C8%99inilor-vechi-cu-bani-de-la-stat-demareaz%C4%83-azi.html">scrie avocatnet</a>.</p>
<p>Rabla a debutat în 2005 când au fost casate 15.000 de mașini. Cele mai multe mașini au fost casate în 2010, peste 189.000, iar în 2011 au fost scoase 118.000 de mașini. În 2010 programul a avut cel mai mare buget, peste 720 milioane lei, iar în anul următor bugetul a depășit 450 milioane lei.<br />
Prin program au fost casate peste 550.000 de autovehicule vechi și au fost achiziționate peste 300.000 de mașini noi. Datele sunt valabile pentru perioada 2005-2018.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/programul-rabla-incepe-la-sfarsitul-saptamanii-6625/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Închirieri auto: datorită acțiunii la nivelul UE, stabilirea prețurilor este mai clară și mai transparentă</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/comunicate/inchirieri-auto-datorita-actiunii-la-nivelul-ue-stabilirea-preturilor-este-mai-clara-si-mai-transparenta-6528/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/comunicate/inchirieri-auto-datorita-actiunii-la-nivelul-ue-stabilirea-preturilor-este-mai-clara-si-mai-transparenta-6528/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Clubeconomic]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 26 Mar 2019 17:33:31 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Comunicate]]></category>
		<category><![CDATA[auto]]></category>
		<category><![CDATA[inchirieri autoturisme]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6528</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Ca urmare a apelului lansat de Comisia Europeană și de autoritățile de protecție a consumatorilor din UE, cinci lideri din sectorul închirierilor auto, și anume Avis, Europcar, Enterprise, Hertz și Sixt, au schimbat modul în care prezintă prețurile de închiriere a autovehiculelor, acestea devenind astfel pe deplin transparente pentru consumatori. Până acum, societățile în cauză [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Ca urmare a apelului lansat de Comisia Europeană și de autoritățile de protecție a consumatorilor din UE, cinci lideri din sectorul închirierilor auto, și anume Avis, Europcar, Enterprise, Hertz și Sixt, au schimbat modul în care prezintă prețurile de închiriere a autovehiculelor, acestea devenind astfel pe deplin transparente pentru consumatori.</p>
<p>Până acum, societățile în cauză nu au pus în aplicare pe deplin unele dintre <a href="http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-86_ro.htm">angajamentele</a> pe care și le-au asumat, astfel încât Comisia Europeană și autoritățile de protecție a consumatorilor din UE să considere că acestea respectă pe deplin legislația UE privind protecția consumatorilor. Evaluarea publicată astăzi ia notă de faptul că Enterprise și Sixt au efectuat acum toate modificările necesare. Avis s-a angajat să efectueze restul modificărilor până în mai 2019. Europcar, din care face parte în prezent Goldcar, va pune în aplicare restul modificărilor până în iunie 2019. Hertz s-a angajat să efectueze toate modificările necesare cel târziu în primul trimestru al anului 2020.</p>
<p>Věra <strong>Jourová</strong>, comisarul pentru justiție, consumatori și egalitate de gen, a declarat: <em>„Datorită presiunii noastre, nu veți mai avea surprize neplăcute atunci când vă prezentați la biroul societății de închirieri auto. Este cu adevărat frustrant să îți începi concediul plătind costuri suplimentare neprevăzute și citind contracte complicate. Doresc ca toți consumatorii europeni să se bucure pe deplin de zilele libere, fără să își facă griji că vor avea surprize neplăcute atunci când vor primi facturile finale.”</em></p>
<p>Societățile s-au angajat:</p>
<ul>
<li><strong>să includă toate taxele în prețul total de rezervare: </strong>Consumatorilor li se va afișa acum pe site-ul web un tarif global care corespunde prețului final pe care vor trebui să îl plătească. Acest tarif trebuie să includă toate costurile suplimentare, cum ar fi costurile specifice aferente serviciului de alimentare cu combustibil, taxele de aeroport, suprataxele pentru conducătorii auto tineri sau comisionul perceput pentru predarea autovehiculului într-un loc diferit de locul de preluare;</li>
<li><strong>să prezinte în mod clar principalele servicii de închiriere, cu precizarea termenelor și a condițiilor în toate limbile naționale:</strong>Consumatorii nu se vor mai confrunta cu informații neclare sau înșelătoare cu privire la principalele caracteristici ale închirierii, cum ar fi kilometrajul inclus, politica societății referitoare la combustibil, condițiile de anulare a rezervării, cerințele în materie de garanții etc.;</li>
<li><strong>să precizeze în mod clar în oferta de închiriere prețul și condițiile aplicabile serviciilor opționale, în special în ceea ce privește asigurarea care reduce suma datorată în cazul producerii unor daune</strong>. Ar trebui să se precizeze în mod clar prestațiile acoperite de prețul de închiriere de bază în cazul producerii unor daune și, în special, ce obligații de plată revin în continuare conducătorului auto într-un astfel de caz. Dacă se achiziționează o asigurare suplimentară sau o scutire de plată în cazul producerii unor daune, ar trebui, de asemenea, să se precizeze în mod clar, înainte de acceptarea ofertei de către consumator, ce este sau nu este inclus.</li>
</ul>
<p><strong>Etapele următoare</strong></p>
<p>Comisia Europeană și autoritățile naționale de protecție a consumatorilor din cadrul rețelei europene de cooperare în domeniul protecției consumatorilor vor urmări îndeaproape punerea în aplicare a modificărilor rămase. Deși societățile implicate în această acțiune acoperă două treimi din numărul total de închirieri auto private din UE, alți comercianți, cum ar fi intermediarii și societățile mai mici, joacă un rol important pe această piață. Autoritățile și Comisia Europeană vor continua să monitorizeze toți actorii, pentru a se asigura că aceștia respectă pe deplin normele UE în materie de protecție a consumatorilor.</p>
<p>Dacă societățile nu își îndeplinesc angajamentele, autoritățile de protecție a consumatorilor ar putea decide să recurgă la măsuri de executare.</p>
<p><strong>Context</strong></p>
<p><a href="https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/consumers/enforcement-consumer-protection/consumer-protection-cooperation-framework_en">Regulamentul UE privind cooperarea în materie de protecție a consumatorului (CPC)</a><a class="wtLaco"><span class="offscreen">Căutați traducerile disponibile pentru linkul precedent</span><span title="Căutați traducerile disponibile pentru linkul precedent"><i>EN</i><b>•••</b></span></a> reunește autoritățile naționale de protecție a consumatorilor în cadrul unei rețele paneuropene de asigurare a respectării legislației, prin intermediul căreia o autoritate națională dintr-o țară a UE poate să solicite omologilor săi din alte țări ale UE să coordoneze răspunsul la <a href="https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/consumers/enforcement-consumer-protection/coordinated-actions_en">probleme întâmpinate pe scară largă de consumatori</a><a class="wtLaco"><span class="offscreen">Căutați traducerile disponibile pentru linkul precedent</span><span title="Căutați traducerile disponibile pentru linkul precedent"><i>EN</i><b>•••</b></span></a>. Comisia Europeană facilitează acest demers.</p>
<p>Sub coordonarea Autorității pentru Concurență și Piețe din Regatul Unit, rețeaua de cooperare în materie de protecție a consumatorilor a stabilit contacte cu principalele cinci societăți de închirieri auto ca urmare a creșterii numărului de plângeri primite de centrele europene ale consumatorilor din întreaga UE. Această acțiune a fost facilitată de Comisia Europeană.</p>
<p>Aceste societăți de închirieri auto, și anume Avis Budget Group, Enterprise Rent-A-Car, Hertz Europe Limited, Sixt SE și Europcar Mobility Group, și-au îmbunătățit practicile comerciale, clauzele contractuale și politicile interne în cursul acestui dialog, care s-a încheiat <a href="http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-86_ro.htm">în 2017</a>. Comisia și autoritățile de protecție a consumatorilor nu au fost însă mulțumite de nivelul de punere în aplicare a anumitor angajamente și, prin urmare, au solicitat acestor societăți să aducă îmbunătățiri suplimentare.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/comunicate/inchirieri-auto-datorita-actiunii-la-nivelul-ue-stabilirea-preturilor-este-mai-clara-si-mai-transparenta-6528/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Piața auto din Europa a scăzut în ianuarie</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/piata-auto-din-europa-a-scazut-in-ianuarie-6378/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/piata-auto-din-europa-a-scazut-in-ianuarie-6378/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 21 Feb 2019 14:07:02 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[auto]]></category>
		<category><![CDATA[autovehicule]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6378</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Vânzările de automobile din Europa au fost în declin în prima lună a anului, comparativ cu 2018, majoritatea piețelor importante fiind afectate, la fel și cele mai multe dintre mărcile auto, conformProfit.ro. Dacia își continuă, însă, drumul de succes pe continent, cu creștere, la fel și înmatriculările din România, care își păstrează ritmul de creștere. [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Vânzările de automobile din Europa au fost în declin în prima lună a anului, comparativ cu 2018, majoritatea piețelor importante fiind afectate, la fel și cele mai multe dintre mărcile auto, conformProfit.ro.<br />
Dacia își continuă, însă, drumul de succes pe continent, cu creștere, la fel și înmatriculările din România, care își păstrează ritmul de creștere. Luna ianuarie a adus o scădere a vânzărilor de automobile în Europa, cu un declin de 4,6% a înmatriculărilor raportat la 2018.<br />
De altfel, aproape toate piețele au încheiat cu rezultate negative. Excepție fac șapte piețe, între care și România, care a avut a doua cea mai mare creștere, după Lituania. România a înmatriculat 13.952 de autoturisme, cu 18,8% mai multe ca anul trecut, conform sursei citate.<br />
În evoluția mărcilor, scăderile au cuprins aproape toate grupurile și mărcile din portofoliu. VW Group a avut o scădere de 6,5 procente, PSA Group, -1,9%, Renault, -0,7%, Ford, -6,5%, Fiat Chrysler, -14,9%, Daimler, -1,3%, BMW, -2,7%, Toyota, -5,4%, Nissan, -26,1%.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/piata-auto-din-europa-a-scazut-in-ianuarie-6378/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Suedia va interzice comercializarea automobilelor dotate cu motoare cu ardere internă</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/suedia-va-interzice-comercializarea-automobilelor-dotate-cu-motoare-cu-ardere-interna-6376/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/suedia-va-interzice-comercializarea-automobilelor-dotate-cu-motoare-cu-ardere-interna-6376/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 21 Feb 2019 14:01:56 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[masini electrice]]></category>
		<category><![CDATA[Suedia]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6376</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/08_fum_shutterstock_28_3f79f89a61-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Suedia va interzice după 2030 comercializarea automobilelor cu motoare cu combustie internă, conform unei declaraţii a premierului Stefan Löfven, citat de www.electrive.com De asmenea, Suedia se înscrie astfel în tendinţa lansată de Norvegia, unde în jur de jumătate din parcul auto este format din maşini electrice, şi care a anunţat că va interzice vânzarea autovehiculelor [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/08_fum_shutterstock_28_3f79f89a61-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Suedia va interzice după 2030 comercializarea automobilelor cu motoare cu combustie internă, conform unei declaraţii a premierului Stefan Löfven, citat de www.electrive.com<br />
De asmenea, Suedia se înscrie astfel în tendinţa lansată de Norvegia, unde în jur de jumătate din parcul auto este format din maşini electrice, şi care a anunţat că va interzice vânzarea autovehiculelor pe benzină sau motorină din 2025, precum şi de Danemarca, care a anunţat interzicerea vânzărilor din 2030, aşa cum a făcut Suedia acum, potrivit Mediafax.<br />
Marion Tiemann, expert în transporturi la Greenpeace spune că Suedia este cea de-a zecea ţară care a stabilit o astfel de dată concretă de interzicere a vânzărilor, alături de state precum Marea Britanie şi Franţa.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/suedia-va-interzice-comercializarea-automobilelor-dotate-cu-motoare-cu-ardere-interna-6376/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Numărul înmatriculărilor de autoturisme noi a crescut în ianuarie cu 18,8%</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-noi-a-crescut-in-ianuarie-cu-188-6343/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-noi-a-crescut-in-ianuarie-cu-188-6343/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Claudiu Apostol]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 13 Feb 2019 09:46:41 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[auto]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[inmatriculari]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=6343</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/08_fum_shutterstock_28_3f79f89a61-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în ianuarie cu 18,8% faţă de ianuarie 2018, atingând un volum de 13.952 unităţi, potrivit Mediafax. Astfel, numărul autoturismelor second hand înmatricultate pentru prima oară în România s-a diminuat cu 7,99% faţă de ianuarie 2018, la 36.126 unităţi. Ca mai mare creştere, în clasamentul pe mărci, aparţine Dacia, cu [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/08_fum_shutterstock_28_3f79f89a61-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p>Înmatriculările de autoturisme noi au crescut în ianuarie cu 18,8% faţă de ianuarie 2018, atingând un volum de 13.952 unităţi, potrivit Mediafax.<br />
Astfel, numărul autoturismelor second hand înmatricultate pentru prima oară în România s-a diminuat cu 7,99% faţă de ianuarie 2018, la 36.126 unităţi. Ca mai mare creştere, în clasamentul pe mărci, aparţine Dacia, cu 5.267 unităţi (+ 45,78% faţă de ianuarie 2018), urmată de Renault, cu 1.231 unităţi (+ 70,03%), Ford cu 995 unităţi (+18,74%), Skoda cu 936 unităţi (+ 3,43%) şi Volkswagen, cu 790 unităţi (cu o scadere de 26.85 %).</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-noi-a-crescut-in-ianuarie-cu-188-6343/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Poșta Română achiziționează 180 de mașini în valoare de 12,5 milioane de lei fără TVA</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/opinii/posta-romana-achizitioneaza-180-de-masini-in-valoare-de-125-milioane-de-lei-fara-tva-4537/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/opinii/posta-romana-achizitioneaza-180-de-masini-in-valoare-de-125-milioane-de-lei-fara-tva-4537/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Paula Calistru]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 22 Sep 2017 11:14:57 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Opinii]]></category>
		<category><![CDATA[achizitie autoutilitare]]></category>
		<category><![CDATA[contracte]]></category>
		<category><![CDATA[ford]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[posta romana]]></category>
		<category><![CDATA[renault]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=4537</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/11/posta-romana-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Poșta Română va achiziționa 180 de autoutilitare, în urma a două contracte pe care le-a semnat cu Renault Commercial Roumanie şi Ford România. Contractele au fost atribuite în urma unei licitaţii, valoarea acestora fiind de aproximativ 12,5 milioane de lei fără TVA, contracte care vor include şi servicii de asigurare RCA pentru 12 luni şi [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/11/posta-romana-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Poșta Română va achiziționa 180 de autoutilitare, în urma a două contracte pe care le-a semnat cu Renault Commercial Roumanie şi Ford România.</strong></p>
<p>Contractele au fost atribuite în urma unei licitaţii, valoarea acestora fiind de aproximativ 12,5 milioane de lei fără TVA, contracte care vor include şi servicii de asigurare RCA pentru 12 luni şi CASCO pentru patru ani.</p>
<p>„Semnarea acestor contracte va avea un impact direct şi imediat în creşterea calităţii serviciilor oferite de Poşta Română şi, implicit, în creşterea veniturilor companiei. Vom eficientiza mult fluxul de trimiteri prin corelarea capacităţii autovehiculelor cu volumul lor, şi, nu în ultimul rând, vom reduce impactul pe mediu prin echiparea cu motoare mai puţin poluante”, a spus Andrei Stănescu, Directorul General al Poştei Române.</p>
<p>Astfel, în urma contractelor pe care le-a semnat cu Renault şi Ford, flota auto a companiei se va mări cu 100 de autoutilitare de capacitate mică şi 80 de autoutilitare de capacitate medie, toate echipate cu motoare diesel, norma de poluare EURO 6.<br />
Acestea vor fi cumpărate în leasing financiar, care se va desfăşura pe o perioadă de 4 ani şi vor fi livrate, de cele două companii, în termen de 90 de zile de la data semnării contractelor.</p>
<p>„Investiţia în flota auto reprezintă una dintre preocupările managementului pentru derularea continuă a procesului de dezvoltare şi modernizare a companiei. În condiţiile în care piaţa va menţine trendul de creştere, este prevăzută, în bugetul pentru anul 2018, încă o achiziţie de 250 de autoutilitare de capacitate mică şi medie”, se arată în comunicatul companiei.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/opinii/posta-romana-achizitioneaza-180-de-masini-in-valoare-de-125-milioane-de-lei-fara-tva-4537/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Numărul înmatriculărilor de autoturisme a crescut cu 75% în primele patru luni</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/opinii/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-a-crescut-cu-75-in-primele-patru-luni-3372/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/opinii/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-a-crescut-cu-75-in-primele-patru-luni-3372/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Paula Calistru]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 12 May 2017 09:17:07 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Opinii]]></category>
		<category><![CDATA[achizitii]]></category>
		<category><![CDATA[automobile]]></category>
		<category><![CDATA[autoturisme]]></category>
		<category><![CDATA[directia regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor]]></category>
		<category><![CDATA[drpciv]]></category>
		<category><![CDATA[inmatriculari]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[masini noi]]></category>
		<category><![CDATA[masini second hand]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=3372</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/05/trafic-masini-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Înmatriculările de autovehicule în România au crescut în primele patru luni din 2017 cu 74,7% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2016, până la 196.183 de unităţi, potrivit datelor publicate de către Direcţia Regim Permise Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV). În lunile ianuarie-aprilie au fost înmatriculate în România aproximativ 167.267 de autoturisme second hand, în [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/05/trafic-masini-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Înmatriculările de autovehicule în România au crescut în primele patru luni din 2017 cu 74,7% comparativ cu aceeaşi perioadă din 2016, până la 196.183 de unităţi, potrivit datelor publicate de către Direcţia Regim Permise Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).</strong></p>
<p>În lunile ianuarie-aprilie au fost înmatriculate în România aproximativ 167.267 de autoturisme second hand, în creştere cu 88,6% faţă de aceeași perioadă din 2016, conform datelor DRPCIV.</p>
<p>Astfel, la fiecare maşină nouă înmatriculată în România, au fost înmatriculate alte şase autoturisme vechi.</p>
<p>Principalele cauze care au determinat creşteri puternice la nivelul înmatriculărilor de autoturisme second hand sunt eliminarea timbrului de mediu de la 1 februarie 2017 și creșterea numărului de autoturisme second-hand aduse din străinătate.</p>
<p>De asemenea, anul trecut au fost înmatriculate 396.538 d e autoturisme în România, în creştere cu 19,4% faţă de anul precedent, în care s-au înmatriculat 332.223 de unităţi.</p>
<p>În anul 2007 s-au înregistrat cele mai multe înmatriculări de autoturisme noi din România, respectiv 312.589 unități.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/opinii/numarul-inmatricularilor-de-autoturisme-a-crescut-cu-75-in-primele-patru-luni-3372/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>În februarie 2017 s-au înmatriculat cu 50% mai multe maşini noi decât în aceeaşi lună a anului trecut</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/in-februarie-2017-s-au-inmatriculat-cu-50-mai-multe-masini-noi-decat-in-aceeasi-luna-a-anului-trecut-2780/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/in-februarie-2017-s-au-inmatriculat-cu-50-mai-multe-masini-noi-decat-in-aceeasi-luna-a-anului-trecut-2780/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Sun, 12 Mar 2017 11:16:05 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[autoturisme]]></category>
		<category><![CDATA[autovehicule]]></category>
		<category><![CDATA[inmatriculari]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[permis de conducere]]></category>
		<category><![CDATA[soferi]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2780</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Dealerii auto au făcut profit luna trecută, cel puţin pe hârtie. Potrivit Direcţiei Regim Permise şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) , în februarie au fost înmatriculate aproape 12,000 de vehicule noi, cu 47,93% mai mult faţă de aceeaşi lună a anului trecut. Cele mai multe înregistrări s-au făcut pentru mărcile Dacia, Skoda, Volkswagen, Renault şi Ford. Creşterea numărului de înmatriculări noi [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Dealerii auto au făcut profit luna trecută, cel puţin pe hârtie. Potrivit Direcţiei Regim Permise şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV)</strong> , <strong>în februarie au fost înmatriculate aproape 12,000 de vehicule noi, cu </strong><strong>47,93% mai mult faţă de aceeaşi lună a anului trecut. Cele mai multe înregistrări s-au făcut pentru mărcile Dacia, Skoda, Volkswagen, Renault şi Ford.</strong></p>
<p>Creşterea numărului de înmatriculări noi a fost cea mai mare dintre toate categoriile de vehicule pentru transportul pasagerilor, pe fondul eliminării de la 1 februarie, a timbrului de mediu, scrie agenţia de presă News.ro. Astfel, în februarie au fost înmatriculate 8.302 autoturisme noi, faţă de 5.099 în aceeaşi lună a anului trecut, înregistrându-se o creştere de 62,82 la sută.</p>
<p>La categoria autobuze şi microbuze creşterea a fost de 12,64 la sută, de la 87 la 98, în timp ce numărul autovehiculelor pentru transport de marfă înmatriculate în februarie a fost de 2.569, faţă de 1.717 în februarie 2016 (creştere de 49,62 la sută), potrivit DRPCIV. O creştere de 62,82 la sută s-a înregistrat şi în privinţa numărului de vehicule comerciale până la 3,5 tone, de la 1.100 înmatriculate în februarie 2016 la 1.787 în februarie 2017.</p>
<p>În schimb, în privinţa înmatriculării tractoarelor a fost consemnată o scădere de 65,52 la sută, de la 29 în februarie 2016 la 10 în februarie 2017. În funcţie de numărul unităţilor înmatriculate, cele mai multe solicitări au vizat mărcile: Dacia &#8211; 2.085 (cu o creştere de 49,57 la sută faţă de februarie 2016), Skoda &#8211; 704 (creştere de 40,80 la sută), Volkswagen &#8211; 700 (creştere de 60,18 la sută), Renault &#8211; 579 (creştere de 127,06 la sută), Ford &#8211; 556 (creştere de 41,37 la sută).</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/in-februarie-2017-s-au-inmatriculat-cu-50-mai-multe-masini-noi-decat-in-aceeasi-luna-a-anului-trecut-2780/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Epopeea RCA continuă: Şoferii cu &#8222;riscuri bune&#8221; ar putea plăti mai puţin pentru poliţe</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/epopeea-rca-continua-soferii-cu-riscuri-bune-ar-putea-plati-mai-putin-pentru-polite-2764/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/epopeea-rca-continua-soferii-cu-riscuri-bune-ar-putea-plati-mai-putin-pentru-polite-2764/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 10 Mar 2017 10:17:14 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[asigurare auto]]></category>
		<category><![CDATA[asiguratori]]></category>
		<category><![CDATA[casco]]></category>
		<category><![CDATA[companii de asigurare]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[permis de conducere]]></category>
		<category><![CDATA[polita]]></category>
		<category><![CDATA[RCA]]></category>
		<category><![CDATA[soferi]]></category>
		<category><![CDATA[tarife]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2764</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/rca-rca-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Şoferii cu istoric fără accidente la volan şi care prezintă, deci, &#8222;riscuri bune&#8221; ar urma să achite mai puţin la încheierea poliţelor de răspundere civilă auto. Potrivit unui comunicat la Uniunii Naţionale a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România – UNSAR, companiile de asigurări le vor putea oferi tarife reduse. Asta spre deosebire de situaţia actuală, când [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/rca-rca-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p class="chapeau"><strong>Şoferii cu istoric fără accidente la volan şi care prezintă, deci, &#8222;riscuri bune&#8221; ar urma să achite mai puţin la încheierea poliţelor de răspundere civilă auto. Potrivit unui comunicat la Uniunii Naţionale a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România – UNSAR, companiile de asigurări le vor putea oferi tarife reduse. Asta spre deosebire de situaţia actuală, când plafonarea preţurilor a dus la cazuri în care şoferii cu conduită bună plătesc aproape cât cei cu istoric ridicat de daune. </strong></p>
<p>În comunicatul UNSAR, preluat de agenţia de presă Mediafax, se arată că, în ciuda informaţiilor vehiculate privind creşterea nejustificată a preţurilor RCA, preţurile poliţelor pentru toate categoriile de clienţi au fost într-o continuă scădere în perioada august-octombrie 2016, înaintea aplicării tarifului maximal. Mai mult, „segmentele cu risc scăzut de daune, cum ar fi autoturismele deţinute de persoane fizice, au beneficiat, pe tot parcursul anului 2016, de fluctuaţii mici ale primelor medii, în ciuda plafonării impuse începând cu jumătatea lunii noiembrie”.</p>
<p>În opinia asigurătorilor, „principalii beneficiari ai plafonării tarifelor au fost segmentele de clienţi cu daunalitate mare”. În plus, „schimbarea sistemului bonus/malus prin scăderea numărului claselor de bonus şi modificarea coeficienţilor de ajustare a făcut ca diferenţa dintre preţul poliţei RCA pentru un client cu o conduită bună şi unul cu daune (strict din aplicarea sistemului bonus/malus) să nu fie mai mare de 15%”.</p>
<p>„Pentru a încuraja însă un comportament responsabil în trafic, este esenţială o piaţă de asigurări liberă, în care funcţionează segmentarea corectă pe categorii de riscuri. În acest fel, companiile vor putea oferi preţuri mai mici consumatorilor cu riscuri bune, spre deosebire de situaţia actuală, când plafonarea tarifelor a dus la cazuri în care un şofer cu o conduită rutieră bună să plătească pentru asigurare aproape cât un şofer cu istoric ridicat de daune”, menţionează UNSAR.</p>
<p>Uniunea precizează că „este în dialog continuu cu Autoritatea de Supraveghere Financiară” cu scopul de a găsi cele mai bune soluţii pentru gestionarea riscurile crescute, astfel încât fluctuaţiile de preţ pentru anumite segmente de clienţi, în special cei consideraţi cu risc major, să poată fi atenuate.</p>
<p>În ceea ce priveşte evoluţia tarifelor RCA după expirarea perioadei de plafonare, UNSAR subliniază că într-o piaţă liberă, concurenţială, „companiile devin competitive şi se vor lupta pentru atragerea clienţilor, oferind servicii de calitate la preţuri adecvate”. De asemenea, UNSAR „salută intrarea pe piaţa a jucătorilor noi, care vor activa pe principiile FOS (freedom of service), această intrare fiind menită a încuraja şi mai mult mediul concurenţial din piaţa de asigurări”.</p>
<p>În opinia asigurătorilor, plafonarea tarifelor RCA – măsură aflată în vigoare în acest moment – „nu face decât să provoace dezechilibre operaţionale majore în piaţă, iar impactul real al acestei măsuri nu va putea fi analizat decât după o perioadă lungă, având în vedere specificul acestei afaceri: pentru primele subscrise astăzi, asigurătorul poate plăti despăgubiri chiar şi peste zece ani. După expirarea acestei perioade, piaţa de asigurări va putea intra în normalitate şi va funcţiona după principii sănătoase, putând să se maturizeze în mod firesc şi să se aşeze pe baze solide.</p>
<p>Înfiinţată în 1994, UNSAR – Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România reprezintă 20 de companii de profil care deţin o pondere de peste 90% din piaţa locală de asigurări. Din anul 2007, UNSAR este membră cu drepturi depline a federaţiei asigurătorilor şi reasigurătorilor europeni – Insurance Europe.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/epopeea-rca-continua-soferii-cu-riscuri-bune-ar-putea-plati-mai-putin-pentru-polite-2764/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Este oficial: Grupul francez PSA preia divizia europeană a General Motors</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/europa/este-oficial-grupul-francez-psa-preia-divizia-europeana-a-general-motors-2668/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/europa/este-oficial-grupul-francez-psa-preia-divizia-europeana-a-general-motors-2668/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 06 Mar 2017 10:30:07 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[Europa]]></category>
		<category><![CDATA[autovehicule]]></category>
		<category><![CDATA[BNP Paribas]]></category>
		<category><![CDATA[General Motors]]></category>
		<category><![CDATA[GM]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[Opel]]></category>
		<category><![CDATA[producator auto]]></category>
		<category><![CDATA[VW]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2668</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/opel-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />General Motors părăseşte complet Europa. Vineri, gigantul american a vândut Opel grupului francez PSA pentru 2,3 miliarde de euro. Astfel, prin preluarea Opel şi Vauxhall, se va crea al doilea mare producător auto european.  PSA, din care fac parte şi brandurile Peugeot şi Citroen, va plăti 1,3 miliarde euro pentru constructorii auto Opel şi Vauxhall. [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/opel-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>General Motors părăseşte complet Europa. Vineri, gigantul american a vândut Opel grupului francez PSA pentru 2,3 miliarde de euro. Astfel, prin preluarea Opel şi Vauxhall, se va crea al doilea mare producător auto european. </strong></p>
<p>PSA, din care fac parte şi brandurile Peugeot şi Citroen, va plăti 1,3 miliarde euro pentru constructorii auto Opel şi Vauxhall. Restul sumei va fi plătită pentru divizia financiară a Opel, care va fi deţinută împreună cu GM şi banca franceză BNP Paribas, notează agenţia de presă News.ro, care citează Bloomberg. Achiziţia ar putea aduce economii anuale pentru constructori de 1,7 miliarde euro până în 2026, dar implementarea măsurilor de reducere a costurilor va costa 1,6 miliarde euro. Economiile ar putea proveni din reducerea capacităţii de producţie dar şi din achiziţiile comune, folosirea mai multor componente comune şi reducerea cheltuielilor inutile.</p>
<p>Board-ul PSA a semnat acordul vineri, potrivit unor surse citate de Bloomberg. PSA şi GM discută capacitatea producătorului auto francez de a vinde vehicule Opel la nivel mondial şi dreptul companiei americane de a aduce modele Chevrolet în Europa, au spus două dintre persoane.</p>
<p>Directorul general al PSA, Carlos Tavares, vrea să relanseze brandurile neprofitabile Opel şi Vauxhall cu o restructruare similară cu cea care a avut loc în ultimii trei ani la producătorul mărcilor Peugeot şi Citroen.</p>
<p>Opel, cu sediul lângă Frankfurt, ar putea servi drept un motor de creştere dincolo de regiunea sa de provenienţă, rol care a fost limitat sub proprietatea GM, a spus Tavares săptămâna trecută. Volumul vânzărilor este de o importanţă majoră pe segmentul automobilelor de serie din Europa, în mare parte saturat. Adăugarea unei producţii anuale de 1,2 milione de vehicule poate ajuta PSA să împartă costurile de dezvoltare a unor noi automobile şi motoare pe un număr mai mare de vehicule.</p>
<p>Un alt subiect al discuţiilor a fost cum vor administra GM şi PSA planul de pensii pentru pensionarii de la Opel, au spus sursele. GM a luat decizia de a vinde după ce Opel a ratat ţinta de break-even pentru 2016, contribuind la pierderi totale, din 2009 încoace, de circa 9 miliarde de dolari, conform datelor Bloomberg.</p>
<p>Alte întrebări sunt legate de costurile licenţelor pentru tehnologia folosită de Opel şi planurile de reducere a producţiei. Pentru a obţine sprijin în vederea preluării, directorii PSA s-au întâlnit cu lideri sindicali şi politicieni pentru a-i asigura că angajaţii Opel şi fabricile vor fi protejate.</p>
<p>Autorităţile din Franţa şi Germania au subliniat importanţa menţinerii locurilor de muncă şi a fabricilor din ambele ţări şi au cerut PSA să transforme creşterea viitoare în securitatea pe termen lung a locurilor de muncă. Principalul competitor al PSA pe piaţa europeană este grupul german Volkswagen.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/europa/este-oficial-grupul-francez-psa-preia-divizia-europeana-a-general-motors-2668/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
