<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>soferi &#8211; Club Economic</title>
	<atom:link href="https://clubeconomic.ro/tag/soferi/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://clubeconomic.ro</link>
	<description>Un proiect informativ-educațional</description>
	<lastBuildDate>Wed, 11 Mar 2026 09:52:40 +0000</lastBuildDate>
	<language>ro-RO</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	
	<item>
		<title>În februarie 2017 s-au înmatriculat cu 50% mai multe maşini noi decât în aceeaşi lună a anului trecut</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/in-februarie-2017-s-au-inmatriculat-cu-50-mai-multe-masini-noi-decat-in-aceeasi-luna-a-anului-trecut-2780/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/in-februarie-2017-s-au-inmatriculat-cu-50-mai-multe-masini-noi-decat-in-aceeasi-luna-a-anului-trecut-2780/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Sun, 12 Mar 2017 11:16:05 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[autoturisme]]></category>
		<category><![CDATA[autovehicule]]></category>
		<category><![CDATA[inmatriculari]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[permis de conducere]]></category>
		<category><![CDATA[soferi]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2780</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Dealerii auto au făcut profit luna trecută, cel puţin pe hârtie. Potrivit Direcţiei Regim Permise şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) , în februarie au fost înmatriculate aproape 12,000 de vehicule noi, cu 47,93% mai mult faţă de aceeaşi lună a anului trecut. Cele mai multe înregistrări s-au făcut pentru mărcile Dacia, Skoda, Volkswagen, Renault şi Ford. Creşterea numărului de înmatriculări noi [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/masini-de-vanzare-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Dealerii auto au făcut profit luna trecută, cel puţin pe hârtie. Potrivit Direcţiei Regim Permise şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV)</strong> , <strong>în februarie au fost înmatriculate aproape 12,000 de vehicule noi, cu </strong><strong>47,93% mai mult faţă de aceeaşi lună a anului trecut. Cele mai multe înregistrări s-au făcut pentru mărcile Dacia, Skoda, Volkswagen, Renault şi Ford.</strong></p>
<p>Creşterea numărului de înmatriculări noi a fost cea mai mare dintre toate categoriile de vehicule pentru transportul pasagerilor, pe fondul eliminării de la 1 februarie, a timbrului de mediu, scrie agenţia de presă News.ro. Astfel, în februarie au fost înmatriculate 8.302 autoturisme noi, faţă de 5.099 în aceeaşi lună a anului trecut, înregistrându-se o creştere de 62,82 la sută.</p>
<p>La categoria autobuze şi microbuze creşterea a fost de 12,64 la sută, de la 87 la 98, în timp ce numărul autovehiculelor pentru transport de marfă înmatriculate în februarie a fost de 2.569, faţă de 1.717 în februarie 2016 (creştere de 49,62 la sută), potrivit DRPCIV. O creştere de 62,82 la sută s-a înregistrat şi în privinţa numărului de vehicule comerciale până la 3,5 tone, de la 1.100 înmatriculate în februarie 2016 la 1.787 în februarie 2017.</p>
<p>În schimb, în privinţa înmatriculării tractoarelor a fost consemnată o scădere de 65,52 la sută, de la 29 în februarie 2016 la 10 în februarie 2017. În funcţie de numărul unităţilor înmatriculate, cele mai multe solicitări au vizat mărcile: Dacia &#8211; 2.085 (cu o creştere de 49,57 la sută faţă de februarie 2016), Skoda &#8211; 704 (creştere de 40,80 la sută), Volkswagen &#8211; 700 (creştere de 60,18 la sută), Renault &#8211; 579 (creştere de 127,06 la sută), Ford &#8211; 556 (creştere de 41,37 la sută).</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/in-februarie-2017-s-au-inmatriculat-cu-50-mai-multe-masini-noi-decat-in-aceeasi-luna-a-anului-trecut-2780/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Epopeea RCA continuă: Şoferii cu &#8222;riscuri bune&#8221; ar putea plăti mai puţin pentru poliţe</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/epopeea-rca-continua-soferii-cu-riscuri-bune-ar-putea-plati-mai-putin-pentru-polite-2764/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/epopeea-rca-continua-soferii-cu-riscuri-bune-ar-putea-plati-mai-putin-pentru-polite-2764/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 10 Mar 2017 10:17:14 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[asigurare auto]]></category>
		<category><![CDATA[asiguratori]]></category>
		<category><![CDATA[casco]]></category>
		<category><![CDATA[companii de asigurare]]></category>
		<category><![CDATA[masini]]></category>
		<category><![CDATA[permis de conducere]]></category>
		<category><![CDATA[polita]]></category>
		<category><![CDATA[RCA]]></category>
		<category><![CDATA[soferi]]></category>
		<category><![CDATA[tarife]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2764</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/rca-rca-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Şoferii cu istoric fără accidente la volan şi care prezintă, deci, &#8222;riscuri bune&#8221; ar urma să achite mai puţin la încheierea poliţelor de răspundere civilă auto. Potrivit unui comunicat la Uniunii Naţionale a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România – UNSAR, companiile de asigurări le vor putea oferi tarife reduse. Asta spre deosebire de situaţia actuală, când [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2017/03/rca-rca-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p class="chapeau"><strong>Şoferii cu istoric fără accidente la volan şi care prezintă, deci, &#8222;riscuri bune&#8221; ar urma să achite mai puţin la încheierea poliţelor de răspundere civilă auto. Potrivit unui comunicat la Uniunii Naţionale a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România – UNSAR, companiile de asigurări le vor putea oferi tarife reduse. Asta spre deosebire de situaţia actuală, când plafonarea preţurilor a dus la cazuri în care şoferii cu conduită bună plătesc aproape cât cei cu istoric ridicat de daune. </strong></p>
<p>În comunicatul UNSAR, preluat de agenţia de presă Mediafax, se arată că, în ciuda informaţiilor vehiculate privind creşterea nejustificată a preţurilor RCA, preţurile poliţelor pentru toate categoriile de clienţi au fost într-o continuă scădere în perioada august-octombrie 2016, înaintea aplicării tarifului maximal. Mai mult, „segmentele cu risc scăzut de daune, cum ar fi autoturismele deţinute de persoane fizice, au beneficiat, pe tot parcursul anului 2016, de fluctuaţii mici ale primelor medii, în ciuda plafonării impuse începând cu jumătatea lunii noiembrie”.</p>
<p>În opinia asigurătorilor, „principalii beneficiari ai plafonării tarifelor au fost segmentele de clienţi cu daunalitate mare”. În plus, „schimbarea sistemului bonus/malus prin scăderea numărului claselor de bonus şi modificarea coeficienţilor de ajustare a făcut ca diferenţa dintre preţul poliţei RCA pentru un client cu o conduită bună şi unul cu daune (strict din aplicarea sistemului bonus/malus) să nu fie mai mare de 15%”.</p>
<p>„Pentru a încuraja însă un comportament responsabil în trafic, este esenţială o piaţă de asigurări liberă, în care funcţionează segmentarea corectă pe categorii de riscuri. În acest fel, companiile vor putea oferi preţuri mai mici consumatorilor cu riscuri bune, spre deosebire de situaţia actuală, când plafonarea tarifelor a dus la cazuri în care un şofer cu o conduită rutieră bună să plătească pentru asigurare aproape cât un şofer cu istoric ridicat de daune”, menţionează UNSAR.</p>
<p>Uniunea precizează că „este în dialog continuu cu Autoritatea de Supraveghere Financiară” cu scopul de a găsi cele mai bune soluţii pentru gestionarea riscurile crescute, astfel încât fluctuaţiile de preţ pentru anumite segmente de clienţi, în special cei consideraţi cu risc major, să poată fi atenuate.</p>
<p>În ceea ce priveşte evoluţia tarifelor RCA după expirarea perioadei de plafonare, UNSAR subliniază că într-o piaţă liberă, concurenţială, „companiile devin competitive şi se vor lupta pentru atragerea clienţilor, oferind servicii de calitate la preţuri adecvate”. De asemenea, UNSAR „salută intrarea pe piaţa a jucătorilor noi, care vor activa pe principiile FOS (freedom of service), această intrare fiind menită a încuraja şi mai mult mediul concurenţial din piaţa de asigurări”.</p>
<p>În opinia asigurătorilor, plafonarea tarifelor RCA – măsură aflată în vigoare în acest moment – „nu face decât să provoace dezechilibre operaţionale majore în piaţă, iar impactul real al acestei măsuri nu va putea fi analizat decât după o perioadă lungă, având în vedere specificul acestei afaceri: pentru primele subscrise astăzi, asigurătorul poate plăti despăgubiri chiar şi peste zece ani. După expirarea acestei perioade, piaţa de asigurări va putea intra în normalitate şi va funcţiona după principii sănătoase, putând să se maturizeze în mod firesc şi să se aşeze pe baze solide.</p>
<p>Înfiinţată în 1994, UNSAR – Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România reprezintă 20 de companii de profil care deţin o pondere de peste 90% din piaţa locală de asigurări. Din anul 2007, UNSAR este membră cu drepturi depline a federaţiei asigurătorilor şi reasigurătorilor europeni – Insurance Europe.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/epopeea-rca-continua-soferii-cu-riscuri-bune-ar-putea-plati-mai-putin-pentru-polite-2764/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Guvernul a aprobat Hotărârea cu preţurile maxime pentru RCA</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/guvernul-a-aprobat-hotararea-cu-preturile-maxime-pentru-rca-1953/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/guvernul-a-aprobat-hotararea-cu-preturile-maxime-pentru-rca-1953/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 02 Nov 2016 12:01:12 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[ASF]]></category>
		<category><![CDATA[asigurare obligatorie]]></category>
		<category><![CDATA[casco]]></category>
		<category><![CDATA[proteste]]></category>
		<category><![CDATA[raspundere civila auto]]></category>
		<category><![CDATA[RCA]]></category>
		<category><![CDATA[soferi]]></category>
		<category><![CDATA[transportatori]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=1953</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/ro-ro4-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Guvernul a aprobat, miercuri, Hotărârea care fixează preţurile maxime pentru asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto (RCA), la care a fost adăugată o anexă care stabileşte preţurile poliţelor RCA şi în cazul autovehiculelor electrice, au declarat, pentru News.ro, surse guvernamentale. Hotărârea de guvern aprobată miercuri nu s-a regăsit pe ordinea de zi a şedinţei, ea [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/ro-ro4-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Guvernul a aprobat, miercuri, Hotărârea care fixează preţurile maxime pentru asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto (RCA), la care a fost adăugată o anexă care stabileşte preţurile poliţelor RCA şi în cazul autovehiculelor electrice, au declarat, pentru News.ro, surse guvernamentale.</strong></p>
<p>Hotărârea de guvern aprobată miercuri nu s-a regăsit pe ordinea de zi a şedinţei, ea fiind trecută pe lista suplimentară, scrie News.ro. Guvernul a aprobat, recent, la presiunile patronatelor din transportul rutier, o Ordonanţă de Urgenţă care impune îngheţarea preţurilor RCA pentru şase luni, prin fixarea unor preţuri maxime de către ASF.</p>
<p>Măsura este fără precedent după intrarea României în Uniunea Europeană.</p>
<p>Tarifele maxime au fost stabilite într-o şedinţă specială a conducerii ASF, care a avut loc în 5 octombrie, însă pentru a intra în vigoare este necesară aprobarea Hotărârii de Guvern cu tarifele de către Executiv, apoi publicarea actului normativ în Monitorul Oficial.</p>
<p>Însă decizia iniţială a ASF conţinea o lacună, nefiind stabilite tarife pentru maşinile electrice sau hibride. Proprietarii de astfel de maşini, deşi puţini în România, riscau să nu îşi poată asigura maşinile pe perioada de şase luni cu preţuri &#8222;îngheţate&#8221; de către stat.</p>
<p>Între timp, ASF a stabilit şi tarife pentru maşinile electrice, care au fost incluse în anexele din forma finală a Hotărârii de Guvern, aprobată miercuri.</p>
<p>Potrivit anexei care face parte din proiectul de HG publicat de Ministerul Finanţelor, pentru o maşină deţinută de o persoană fizică, cu o capacitate cilindrică sub 1.200 cmc, o poliţă RCA va costa, pe perioada de şase luni cu preţuri &#8222;îngheţate&#8221; de Guvern, cel mult 547 lei pentru o persoană cu vârsta peste 60 de ani, 618 lei pe an pentru vârsta între 51 şi 60 de ani, 624 lei pentru 41-50 ani, 617 lei pentru 31-40 ani şi 997 lei pentru tinerii şoferi, cu vârsta sub 25 de ani.</p>
<p>Potrivit specialiştilor, chiar dacă tarifele fixate sunt considerate maxime, este de aşteptat ca toţi asigurătorii de pe piaţă să vândă poliţele doar la preţul maxim, pentru a reduce pierderile cauzate de îngheţarea preţurilor.</p>
<p>Teoretic, tarifele ar trebui să fie mai mari pentru şoferii cu daune şi mai mici pentru cei fără daune, prevede proiectul.</p>
<p>&#8222;Tarifele de primă maxime se stabilesc pentru clasa de bonus/malus B0. În funcţie de istoricul de daună al asiguratului, societăţile de asigurare vor aplica clasa de Bonus/Malus în care se încadrează acesta, conform prevederilor legale&#8221;, arată proiectul de HG.</p>
<p>Pentru categoria cea mai răspândită, a maşinilor cu capacitatea cilindrică cuprinsă între 1.201 şi 1.400 cmc, o poliţă RCA va costa 541 lei pentru un şofer cu vârsta peste 60 de ani, 611 lei pentru cei cu vârsta cuprinsă între 51 şi 60 de ani, 617 lei pentru 41-50 ani, 610 lei pentru 31-40 ani, 800 lei pentru 26-30 ani şi 985 lei pentru tinerii sub 25 de ani.</p>
<p>Pentru maşinile cu capacitatea cilindrică cuprinsă între 1.401 şi 1.600 cmc, poliţele RCA au un preţ anual cuprins între 629 lei şi 1.166 lei, în funcţie de vârsta şoferilor, pentru categoria 1.601/1.800 cmc, preţul variază între 691 lei şi 1.294 lei, iar pentru maşinile cu capacitate cilindrică între 1.801 şi 2.000 lei, o poliţă costă între 798 şi 1.516 lei.</p>
<p>Cele mai scumpe poliţe sunt pentru bolizii cu capacitate cilindrică de peste 2.500 cmc, preţurile RCA fiind, în aceast caz, cuprinse între 1.559 lei şi 3.087 lei.</p>
<p>Pentru autoturismele înmatriculate pe firme, poliţele RCA costă între 885 lei pe an, pentru capacitate cilindrică sub 1.200 cmc, şi 1.285 lei, pentru un bolid cu peste 2.500 cmc.</p>
<p>Preţul maxim al poliţei RCA pentru un camion cu masa peste 16 tone, înmatriculat pe firmă, va fi de 7.534 lei.</p>
<p>Firmele de asigurări care vând poliţe peste preţurile maxime fixate de Guvern riscă amenzi cuprinse între 1.000 lei şi 50.000 lei, la care se pot adăuga sancţiuni complementare decise de către ASF.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/guvernul-a-aprobat-hotararea-cu-preturile-maxime-pentru-rca-1953/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
