<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>venituri si cheltuieli &#8211; Club Economic</title>
	<atom:link href="https://clubeconomic.ro/tag/venituri-si-cheltuieli/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://clubeconomic.ro</link>
	<description>Un proiect informativ-educațional</description>
	<lastBuildDate>Wed, 11 Mar 2026 09:52:42 +0000</lastBuildDate>
	<language>ro-RO</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	
	<item>
		<title>6 din 10 români au probleme în gestionarea veniturilor și cheltuielilor</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/6-din-10-romani-au-probleme-in-gestionarea-veniturilor-si-cheltuielilor-2050/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/6-din-10-romani-au-probleme-in-gestionarea-veniturilor-si-cheltuielilor-2050/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 21 Nov 2016 14:32:03 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[angajatori]]></category>
		<category><![CDATA[finante]]></category>
		<category><![CDATA[joburi]]></category>
		<category><![CDATA[limita saraciei]]></category>
		<category><![CDATA[nevoi primare]]></category>
		<category><![CDATA[salariati]]></category>
		<category><![CDATA[salarii]]></category>
		<category><![CDATA[studiu Kruk]]></category>
		<category><![CDATA[venituri si cheltuieli]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=2050</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/11/income-expenditure-account_f4ec7d5a42239c48-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Aproape 60% din români întâmpină probleme atunci când apar cheltuieli importante, având bani doar pentru a-şi acoperi nevoile primare, potrivit unui studiu al Grupului Kruk, prezentat de agenția de presă Mediafax. O parte dintre români evaluează situaţia lor financiară la un nivel mediu, având bani suficienţi pentru nevoile curente, dar în cazul unor cheltuieli mai [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/11/income-expenditure-account_f4ec7d5a42239c48-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><b>Aproape 60% din români întâmpină probleme atunci când apar cheltuieli importante, având bani doar pentru a-şi acoperi nevoile primare, potrivit unui studiu al Grupului Kruk, prezentat de agenția de presă Mediafax.</b></p>
<p>O parte dintre români evaluează situaţia lor financiară la un nivel mediu, având bani suficienţi pentru nevoile curente, dar în cazul unor cheltuieli mai mari deja apar problemele. 1 din 5 locuitori ai României nu are probleme atunci când vine vorba de cheltuieli mai mari, în timp ce 1 din 10 români îşi poate permite economii, potrivit studiului citat.</p>
<p>Peste 15% din respondenţi susţin că banii pe care îi câştigă se termină adesea înainte de sfârşitul lunii şi nu sunt suficienţi nici pentru a le acoperi nevoile de bază, iar 58% declară că au suficienţi bani pentru a-şi acoperi nevoile primare, însă este o problemă atunci când apar anumite cheltuieli importante.</p>
<p>De cealaltă parte, 18% îşi pot permite orice şi reuşesc să îşi acopere chiar şi cheltuielile neprevăzute fără probleme majore, dar doar 8% îşi pot permite orice şi reuşesc să pună bani deoparte, ca economii.</p>
<p>Studiul a fost realizat pe un eşantion de 1.000 de persoane, cu vârste cuprinse între 18 şi 65 de ani, în perioada 19-26 octombrie 2016.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/6-din-10-romani-au-probleme-in-gestionarea-veniturilor-si-cheltuielilor-2050/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>REVISTA PRESEI 03 &#8211; 07 octombrie, 2016</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/revista-presei/03-07-octombrie-2016-1782/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/revista-presei/03-07-octombrie-2016-1782/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 08 Oct 2016 05:00:10 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Revista Presei]]></category>
		<category><![CDATA[agentii de turism]]></category>
		<category><![CDATA[ANT]]></category>
		<category><![CDATA[comertul cu amanuntul]]></category>
		<category><![CDATA[companii]]></category>
		<category><![CDATA[dacia]]></category>
		<category><![CDATA[Elcen]]></category>
		<category><![CDATA[fashionup]]></category>
		<category><![CDATA[INS]]></category>
		<category><![CDATA[leonardo]]></category>
		<category><![CDATA[mina manaila]]></category>
		<category><![CDATA[PIB]]></category>
		<category><![CDATA[Radet]]></category>
		<category><![CDATA[venituri si cheltuieli]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=1782</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/aim_624x416_press-review-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Comerțul cu amănuntul, a doua mare creștere din UE România a înregistrat în august a doua mare creştere a vânzărilor cu amănuntul din UE, de 11,7% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, în timp ce la nivelul Uniunii avansul mediu a fost de 2,1%, potrivit datelor Eurostat. În timp ce, conform statisticilor INS, afacerile [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/aim_624x416_press-review-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p style="text-align: center;"><strong>Comerțul cu amănuntul, a doua mare creștere din UE</strong></p>
<p style="text-align: center;"><strong><img decoding="async" class="aligncenter wp-image-1783 size-full" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/Logo-News.ro_.jpg" alt="logo-news-ro" width="104" height="98" /></strong></p>
<p style="text-align: center;">România a înregistrat în august a doua mare creştere a vânzărilor cu amănuntul din UE, de 11,7% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, în timp ce la nivelul Uniunii avansul mediu a fost de 2,1%, potrivit datelor Eurostat. În timp ce, conform statisticilor INS, afacerile din comerţul cu amănuntul au accelerat în august, înregistrând un avans de 12,6%, față de aceeași perioadă a anului trecut. Considerată cel mai important indicator al consumului populaţiei, ritmul a fost susţinut mai ales de vânzările de carburanţi şi de bunuri nealimentare. <strong>Sursa: News.ro </strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.news.ro/economic/eurostat-romania-a-inregistrat-in-august-a-doua-mare-crestere-a-vanzarilor-cu-amanuntul-din-ue-1922410205002016101315583017">http://www.news.ro/economic/eurostat-romania-a-inregistrat-in-august-a-doua-mare-crestere-a-vanzarilor-cu-amanuntul-din-ue-1922410205002016101315583017</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>FMI: România va avea cea mai mare creștere economică din Europa în 2016</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1663" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-Mediafax.jpg" alt="logo-mediafax" width="254" height="49" /></p>
<p style="text-align: center;">România va avea o creştere economică în 2016 de 5%, arată prognoza de toamnă a Fondului Monetar Internaţional, cea mai mare din Europa  Creşterea este peste cea a Irlandei care, anul trecut, a avut un avans record de 26,3%, faţă de o creştere de 3,8% înregistrată de România. Tot pentru 2016, prognoza FMI preconizează o inflaţie negativă de minus 1,5%, un deficit de cont curent de 2% din PIB şi o rată a şomajului de 6,4%, în scădere cu 0,4 puncte faţă de 2015. <strong>Sursa: Mediafax</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.mediafax.ro/economic/fmi-romania-va-avea-o-crestere-economica-in-2016-de-5-cea-mai-mare-din-europa-15764348">http://www.mediafax.ro/economic/fmi-romania-va-avea-o-crestere-economica-in-2016-de-5-cea-mai-mare-din-europa-15764348</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Elcen intră oficial în insolvenţă</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1663" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-Mediafax.jpg" alt="logo-mediafax" width="254" height="49" /></p>
<p style="text-align: center;">Tribunalul Bucureşti a admis, joi, cererea Elcectrocentrale Bucureşti de intrare în insolvenţă, datoriile totale fiind în prezent de aproximativ 1,6 mld. lei, iar administrator judiciar va fi KPMG. Hotărârea a fost luată având în vedere situaţia financiară şi datoriile înregistrate la furnizorii şi distribuitorii de combustibil, servicii şi produse, situaţie generată de neîncasarea contravalorii pentru marfa livrată, de la RADET Bucureşti. În acest moment, datoriile totale au ajuns la aproximativ 1,8 mld. lei, iar creanţele sunt de 3,7 mld. lei. Şi cererea Regiei Autonome de Distribuţie a Energiei Termice (RADET) de intrare in însolvenţă a fost admisă miercuri, magistraţi desemnând RomInsolv ca administrator judiciar provizoriu. Regia are datorii de aproape 4 mld.lei către Electrocentrale Bucureşti. <strong>Sursa: Mediafax</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.mediafax.ro/social/elcen-intra-in-insolventa-datoriile-totale-fiind-in-prezent-de-aproximativ-1-6-miliarde-de-lei-15772848">http://www.mediafax.ro/social/elcen-intra-in-insolventa-datoriile-totale-fiind-in-prezent-de-aproximativ-1-6-miliarde-de-lei-15772848</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Gospodăriile românești, încasări cu 3% mai mici în T2</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1668" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-Profit.jpg" alt="logo-profit" width="173" height="52" /></p>
<p style="text-align: center;">Gospodăriile românești au încasat cu aproape 3% mai puțin în T2 din 2016, comparativ cu T1. Potrivit INS, veniturile totale au fost de până la 2.889 lei. Au scăzut și cheltuielile, cu 4,2%, la 2.446 lei/lună. În T1, veniturile medii au fost de 2.969 lei (iar cheltuielile – 2.552 lei). Față de T2 din 2015, când veniturile totale medii au fost de  2.655 lei, veniturile au crescut cu 8,8% în perioada aprilie-iunie 2016. Comparativ cu rata anuală de creștere din T1, de 15,1%, creșterea veniturilor a încetinit puternic în T2. O gospodărie din România are, în medie, 2,6 persoane, asttfel că veniturile bănești lunare ale unui membru au fost de 1.089 de lei în T2, cu 30 de lei mai puțin față de T1. Mai mult de jumătate din venituri au provenit din salarii în perioada aprilie-iunie 2016. <strong>Sursa: Profit, News.ro</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.profit.ro/stiri/gospodariile-din-romania-au-obtinut-venituri-de-2-889-lei-luna-in-trimestrul-al-doilea-in-scadere-cu-2-7-15585899">http://www.profit.ro/stiri/gospodariile-din-romania-au-obtinut-venituri-de-2-889-lei-luna-in-trimestrul-al-doilea-in-scadere-cu-2-7-15585899</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Bani de la stat pentru renovarea locuințelor</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1663" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-Mediafax.jpg" alt="logo-mediafax" width="254" height="49" /></p>
<p style="text-align: center;">Ministerul Mediului Apelor şi Pădurilor a lansat  Programul Casa Verde Clasic. Echipamentele finanţate pentru populaţie sunt panourile solare şi pompele de căldură, cunatumul finanţării nerambursabile prin AFM fiind de până la 3.000 de lei pentru panouri solare nepresurizate; până la 6.000 de lei pentru panouri solare presurizate; până la 8.000 de lei pentru pompe de căldură, exclusiv de căldură aer-aer. În cazul firmelor, se vor finanţa sisteme care utilizează energie solară şi energie geotermală, dar şi sisteme care folosesc drept combustibil gaz de fermentare a deşeurilor, a nămolurilor din instalaţiile de epurare a apelor uzate, biogaz sau centrale termice pe bază de resturi şi deşeuri vegetale, agricole, forestiere, silvice. <strong>Sursa: Mediafax</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.mediafax.ro/economic/romanii-pot-cere-bani-de-la-stat-pentru-a-si-renova-casele-prin-programul-casa-verde-15755040">http://www.mediafax.ro/economic/romanii-pot-cere-bani-de-la-stat-pentru-a-si-renova-casele-prin-programul-casa-verde-15755040</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>ANT a scurtat lista neagră a agențiilor de turism fără licență</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1783" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/Logo-News.ro_.jpg" alt="logo-news-ro" width="104" height="98" /></p>
<p style="text-align: center;">Autoritatea Naţională pentru Turism a publicat o nouă &#8222;listă neagră” a agenţiilor care şi-au pierdut licenţele, care mai conţine doar 1.138 de nume, cu aproape 250 mai puţine faţă de prima listă, publicată marţi. Potrivit documentelor, Christian Tour, cea mai mare agenţie de turism din România după cifra de afaceri, a fost scoasă de pe listă, după ce proprietarii firmei au avertizat că vor da în judecată autoritatea dacă în 24 de ore nu schimbă lista cu agenţiile rămase fără licenţe. În prezent, în România există 2.490 agenţii şi puncte de lucru licenţiate, potrivit datelor publicate de ANT și 128 de agenţii şi puncte de lucru. Listele sunt, însă, în curs de actualizare. <strong>Sursa: News.ro</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.news.ro/economic/ant-a-scurtat-lista-neagra-a-agentiilor-de-turism-fara-licenta-care-mai-contine-1-138-de-nume-christian-tour-scoasa-de-pe-lista-dupa-ce-a-amenintat-ca-da-in-judecata-autoritatea-1922405407002016100815585789">http://www.news.ro/economic/ant-a-scurtat-lista-neagra-a-agentiilor-de-turism-fara-licenta-care-mai-contine-1-138-de-nume-christian-tour-scoasa-de-pe-lista-dupa-ce-a-amenintat-ca-da-in-judecata-autoritatea-1922405407002016100815585789</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong> </strong></p>
<p style="text-align: center;"><strong>INS a revizuit PIB-ul în T2, dar creșterea rămâne la 6% față de 2015</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-medium wp-image-1664" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg" alt="logo-zf" width="300" height="49" srcset="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg 300w, https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf.jpg 439w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" /></p>
<p style="text-align: center;">PIB-ul a crescut în S1 cu 5,2% pe seria brută, în timp ce T2 a adus un avans de 6% faţă de perioada similară a anului trecut, potrivit datelor INS. Ajustat sezonier, PIB-ul a crescut cu 5% în S1 2016 faţă de S1 din 2015, cu un plus de 5,9% în T2. Produsul Intern Brut &#8211; date ajustate sezonier &#8211; estimat pentru T2 2016 a fost de 189,87 mld. lei preţuri curente, în creştere cu 1,5% faţă de T1 2016 şi cu 5,9% faţă de T2 2015. Datele revizuite sunt cu 2,3 mld. lei peste nivelul estimat anterior. La nivelul semestrului, PIB-ul a fost de 374,67 mld. lei, în creştere cu 5% faţă de S1 2015. Datele revizuite sunt cu 2,39 mld. lei peste nivelul estimat anterior de INS. <strong>Sursa: Ziarul Financiar</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.zf.ro/zf-24/ins-a-revizuit-valoarea-pib-in-t2-dar-cresterea-ramane-la-6-fata-de-perioada-similara-din-2015-15775080">http://www.zf.ro/zf-24/ins-a-revizuit-valoarea-pib-in-t2-dar-cresterea-ramane-la-6-fata-de-perioada-similara-din-2015-15775080</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Se închid magazinele pentru decorațiuni Bam Boo</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-medium wp-image-1664" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg" alt="logo-zf" width="300" height="49" srcset="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg 300w, https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf.jpg 439w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" /></p>
<p style="text-align: center;">Lanţul de magazine de decoraţiuni interioare bam boo Romania îşi va închide magazinele, după cum reiese dintr-o postare pe pagina de Facebook a reprezentanţilor mărcii şi a lichidării de stoc anunţate în cadrul magazinelor.  Sambata, 1 octombrie, în vitrinele magazinului din centrul comercial Băneasa erau anunţate reduceri record de peste 50%, iar clienţii stăteau la coadă încărcaţi cu obiecte la preţuri derizorii. Spre exemplu, o narghilea care avea preţul iniţial de peste 90 de lei, costa astăzi 20 de lei. Vânzătorii unuia dintre magazine au confirmat că toate magazinele Bam boo vor fi închise în perioada următoare. <strong>Sursa: Ziarul Financiar</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.zf.ro/zf-24/bam-boo-romania-isi-inchide-magazinele-si-anunta-lichidari-de-stoc-15753827">http://www.zf.ro/zf-24/bam-boo-romania-isi-inchide-magazinele-si-anunta-lichidari-de-stoc-15753827</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Blue Air are o nouă strategie de extindere în Europa</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1783" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/Logo-News.ro_.jpg" alt="logo-news-ro" width="104" height="98" /></p>
<p style="text-align: center;">Blue Air a anunţat strategia de extindere în Europa, ce va presupune introducerea unor noi rute din Liverpool, de pe aeroportul John Lennon, spre Roma, Hamburg şi Alicante, completând cursele existente din Liverpool către Bucureşti, Bacău şi Cluj-Napoca. Liverpool devine, astfel, a opta bază din Europa a Blue Air şi va fi disponibilă de la începutul anului viitor. Cu această ocazie vor fi introduse patru noi curse de pe aeroportul Liverpool John Lennon. Astfel, aeronavele Blue Air vor zbura zilnic către aeroportul Fiumicino din Roma, în timp ce zborurile spre Milano se vor efectua cu o frecvenţă de patru ori pe săptămână. În România, Blue Air a ajuns al treilea jucător de pe piaţa transportului aerian de pasageri în 2015, după Wizz Air şi Tarom. <strong>Sursa: News.ro</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.news.ro/economic/blue-air-isi-face-baza-la-liverpool-si-introduce-din-vara-anului-2017-zboruri-din-orasul-britanic-spre-roma-hamburg-si-alicante-1922412803192016101315581141">http://www.news.ro/economic/blue-air-isi-face-baza-la-liverpool-si-introduce-din-vara-anului-2017-zboruri-din-orasul-britanic-spre-roma-hamburg-si-alicante-1922412803192016101315581141</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>O nouă încercare de privatizare a CFR Marfă</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1668" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-Profit.jpg" alt="logo-profit" width="173" height="52" /></p>
<p style="text-align: center;">CFR Marfă, cel mai mare transportator feroviar de marfă din România, a cărui privatizare a eșuat în urmă cu 3 ani și care continuă să funcționeze cu mari pierderi, va fi scoasă din nou la privatizare în primul trimestru al anului 2018, cu circa jumătate de an față de planul inițial, stabilit în primăvară,  guvernanții susținând că restructurarea necesită întregul an 2017. Restructurarea presupune reducerea cu peste 70% a orelor suplimentare plătite angajaților, repunerea în funcțiune a vagoanelor vechi, pentru a nu mai închiria vagoane de la alte societăți, și atacarea în forță, prin executări silite și procese, a companiilor de stat care nu își plătesc datoriile.<strong> </strong>Înainte de a relua privatizarea, Guvernul va cere din nou avizul CSAT. <strong>Sursa: Profit</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.profit.ro/stiri/social/cfr-marfa-va-fi-scos-din-nou-la-privatizare-in-trimestrul-i-2018-dupa-o-restructurare-dura-si-dupa-ce-guvernul-va-veni-iar-in-fata-csat-15585741">http://www.profit.ro/stiri/social/cfr-marfa-va-fi-scos-din-nou-la-privatizare-in-trimestrul-i-2018-dupa-o-restructurare-dura-si-dupa-ce-guvernul-va-veni-iar-in-fata-csat-15585741</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Brandul Leonardo a reapărut pe piață, la doi ani de la faliment</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-medium wp-image-1664" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg" alt="logo-zf" width="300" height="49" srcset="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg 300w, https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf.jpg 439w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" /></p>
<p style="text-align: center;">Brandul Leonardo a reapărut pe piață, operat de o nouă societate, controlată în proporție de 50% tot de familia Panea, cea care a fondat businessul în 1994. Vechiul brand apare pe aceleasi spații, un exemplu fiind magazinul din Câmpina, județul Prahova, care a fost inițial Leonardo, apoi Casa Pielli, iar astăzi este din nou Leonardo. În prezent site-ul Leonardo este din nou funcțional, acolo figurând a fi deschise peste 30 de magazine sub acest brand. Unele, cum este cel din magazinul Unirea Shopping Center, figurează în aceleași spații unde functionau și în trecut. În 2015, primul an complet de funcționare, cifra de afaceri a firmei a fost de 29 mil. lei, cu 218 angajati. Compania a fost pe plus, cu un profit net de 6.300 de lei. Datoriile sunt însă deja de 44,6 mil. lei, o valoare similară cu cea a activelor. <strong>Sursa: Ziarul Financiar</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.zfcorporate.ro/retail-agrobusiness/brandul-leonardo-a-reinviat-la-doi-ani-de-la-faliment-reteaua-are-peste-30-de-magazine-aceeasi-sigla-acelasi-site-15768690">http://www.zfcorporate.ro/retail-agrobusiness/brandul-leonardo-a-reinviat-la-doi-ani-de-la-faliment-reteaua-are-peste-30-de-magazine-aceeasi-sigla-acelasi-site-15768690</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Profihairshop, vânzări de 4 milioane euro în primele 9 luni</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1668" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-Profit.jpg" alt="logo-profit" width="173" height="52" /></p>
<p style="text-align: center;">Cele 26 de magazine de la nivel național ale Profihairshop, retailer specializat în comercializarea de produse profesionale pentru îngrijirea părului, au înregistrat vânzări de 4 milioane de euro în primele 9 luni ale anului, în creștere cu 35% față de perioada similară a anului trecut. Compania a deschis trei magazine noi, în București, Craiova și Brăila. Piața produselor cosmetice profesionale vândute în exteriorul saloanelor este estimată la 28 milioane euro, ponderea cea mai mare fiind deținută de produsele pentru îngrijirea părului (17 milioane euro), urmate de cele pentru îngrijirea corpului (7 milioane euro) si de manichiură &#8211; pedichiură (3 milioane euro). <strong>Sursa: Profit</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.profit.ro/povesti-cu-profit/retail/magazinele-de-produse-profesionale-pentru-ingrijirea-parului-profihairshop-vanzari-de-4-milioane-euro-in-primele-9-luni-15581165">http://www.profit.ro/povesti-cu-profit/retail/magazinele-de-produse-profesionale-pentru-ingrijirea-parului-profihairshop-vanzari-de-4-milioane-euro-in-primele-9-luni-15581165</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Acționarii Therme investesc 10 milioane de euro în extindere</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-medium wp-image-1664" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg" alt="logo-zf" width="300" height="49" srcset="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg 300w, https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf.jpg 439w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" /></p>
<p style="text-align: center;">Grupul A-Heat din Austria, proprietarul complexului de wellness și relaxare Therme București inaugurat la începutul lunii ianuarie, va deschide până la finalul anului un nou corp conectat cu zona Galaxy, investiția ridicându-se la peste 10 mil. euro. Noua zonă va fi dedicată familiilor, iar printre facilități se numără o bibliotecă de sare, saune tematice cu diverse terapii, acoperiș retractabil, mai multe facilități de joacă pentru copii, dar și spații pentru masaj. Therme a necesitat o investitțe inițială de 50 mil. euro și are o capacitate de 4.000 de persoane simultan. <strong>Sursa: Ziarul Financiar</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.zfcorporate.ro/turism-hoteluri/actionarii-complexului-therme-de-langa-bucuresti-mai-investesc-10-milioane-de-euro-in-extindere-numarul-de-vizitatori-a-depasit-estimarile-initiale-15768582">http://www.zfcorporate.ro/turism-hoteluri/actionarii-complexului-therme-de-langa-bucuresti-mai-investesc-10-milioane-de-euro-in-extindere-numarul-de-vizitatori-a-depasit-estimarile-initiale-15768582</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>FashionUP preia operațiunile Click4Fashion din România, Bulgaria și Ungaria</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1668" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-Profit.jpg" alt="logo-profit" width="173" height="52" /></p>
<p style="text-align: center;">FashionUP, magazin online de îmbrăcăminte și accesorii, fondat de antreprenori români, se dezvoltă în regiune prin preluarea proiectului Click4Fashion în România, Bulgaria și Ungaria, de la 1 octombrie. Astfel, FashionUP va integra în strategia sa toate operațiunile din aceste țări, dar și o mare parte din echipa Click4Fashion. Pe lângă cele peste 50.000 de produse deja listate pe site-ul FashionUP, clienții vor putea găsi și brandurile oferite până acum de Click4Fashion. Noul proiect va continua sub marca FashionUP, iar Mira Anghelescu, fostul CEO al Click4Fashion, va deveni COO alFashionUP.  <strong>Sursa: Profit</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.profit.ro/povesti-cu-profit/retail/retailerul-online-fashionup-preia-operatiunile-click4fashion-din-romania-bulgaria-si-ungaria-15581037">http://www.profit.ro/povesti-cu-profit/retail/retailerul-online-fashionup-preia-operatiunile-click4fashion-din-romania-bulgaria-si-ungaria-15581037</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Dacia angajează 500 de oameni până la finalul anului</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-medium wp-image-1664" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg" alt="logo-zf" width="300" height="49" srcset="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf-300x49.jpg 300w, https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-zf.jpg 439w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" /></p>
<p style="text-align: center;">Dacia recrutează 500 de angajați la nivelul întregului grup în România.Uzina se aliniază standardelor de producție ale alianței Renault Nissan &#8211; motiv pentru care, pentru a crește calitatea mașinilor asamblate apelează la instalarea de roboți pe liniile de producție, iar aceștia au nevoie de specialiști în automatizare. Automobile Dacia, cu afaceri de 19,1 mld. lei (4,3 mld. euro), este cea mai mare companie din Romania, iar alături de furnizorii săi de componente, reprezintă circa 3% din PIB și 10% din exporturile țării.<strong> Sursa: Ziarul Financiar</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.zfcorporate.ro/auto-transporturi/seful-dacia-angajam-500-de-oameni-anul-acesta-inclusiv-pentru-noii-roboti-pe-care-ii-instalam-in-uzina-15768713">http://www.zfcorporate.ro/auto-transporturi/seful-dacia-angajam-500-de-oameni-anul-acesta-inclusiv-pentru-noii-roboti-pe-care-ii-instalam-in-uzina-15768713</a></p>
<p style="text-align: center;"><strong>Mina polimetalică de la Mănăila a început producția comercială de zinc</strong></p>
<p style="text-align: center;"><img decoding="async" class="aligncenter size-full wp-image-1668" src="http://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/Logo-Profit.jpg" alt="logo-profit" width="173" height="52" /></p>
<p style="text-align: center;">Mina polimetalică de la Mănăila, județul Suceava, administrată de britanicii de la Vast Resources, a început producția comercială de zinc. În septembrie au fost produse 50 tone de concentrat de zinc cu o puritate de 27%, producția lunară urmând să crească, începând cu această lună, la 150 tone de concentrate. Vast Resources, companie listată la Bursa de Mărfuri AIM din Londra, a devenit acționarul majoritar al minei de la Mănăila în iulie 2015, după achiziția unui pachet de 50,1% din titlurile companiei Sinarom Mining Group. Pe lângă mina de la Mănăila, britanicii mai dețin în România o participație de 80% la mina polimetalică de la Băița Plai (județul Bihor). <strong>Sursa: Profit</strong></p>
<p style="text-align: center;"><a href="http://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/mina-polimetalica-de-la-manaila-a-inceput-productia-comerciala-de-zinc-15581025">http://www.profit.ro/povesti-cu-profit/energie/mina-polimetalica-de-la-manaila-a-inceput-productia-comerciala-de-zinc-15581025</a></p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/revista-presei/03-07-octombrie-2016-1782/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Gospodăriile românești, încasări cu 3% mai mici în trimestrul al doilea</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/gospodariile-romanesti-incasari-cu-3-mai-mici-in-trimestrul-al-doilea-1776/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/gospodariile-romanesti-incasari-cu-3-mai-mici-in-trimestrul-al-doilea-1776/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 07 Oct 2016 09:32:52 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[consum]]></category>
		<category><![CDATA[incasari]]></category>
		<category><![CDATA[INS]]></category>
		<category><![CDATA[PIB]]></category>
		<category><![CDATA[statistici]]></category>
		<category><![CDATA[venituri si cheltuieli]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=1776</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/household_expenditures_and_income_16x9-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Gospodăriile românești au încasat cu aproape trei procente mai puțin în trimestrul al doilea al anului, comparativ cu trimestrul anterior. Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, veniturile totale au fost de până la 2.889 lei (aproximativ 642 euro). Pe fondul încasărilor relativ reduse au scăzut și cheltuielile, cu 4,2%, la 2.446 lei/lună, reiese din statisticile INS. [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/10/household_expenditures_and_income_16x9-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Gospodăriile românești au încasat cu aproape trei procente mai puțin în trimestrul al doilea al anului, comparativ cu trimestrul anterior. Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, veniturile totale au fost de până la 2.889 lei (aproximativ 642 euro). Pe fondul încasărilor relativ reduse au scăzut și cheltuielile, cu 4,2%, la 2.446 lei/lună, reiese din statisticile INS.</strong></p>
<p>În primul trimestru al anului, veniturile medii ale unei gospodării au fost de 2.969 lei (adică aproximativ 660 euro), iar cheltuielile &#8211; de 2.552 lei pe lună, informează News.ro. Față de trimestrul II din 2015, când veniturile totale medii ale unei gospodării din România au fost de  2.655 lei (circa 597 euro), veniturile gospodăriilor au crescut cu 8,8% în perioada aprilie-iunie 2016.</p>
<p>Comparativ cu rata anuală de creștere din primul trimestru, de 15,1%, creșterea veniturilor gospodăriilor a încetinit puternic în trimestrul al doilea. O gospodărie din România are, în medie, în jur de 2,6 persoane, asttfel că veniturile bănești lunare ale unui membru al familiei au fost de 1.089 de lei în trimestrul al doilea, cu 30 de lei mai puțin față de primul trimestru.</p>
<p>Mai mult de jumătate &#8211; 58,3% &#8211; din veniturile totale ale gospodăriilor au provenit din salarii în perioada aprilie-iunie 2016, nivel în creștere față de nivelul înregistrat în aceeași perioadă din 2015, când salariile reprezentau doar 53,9% din venituri, scrie Profit.ro.</p>
<p><em>&#8222;La formarea veniturilor totale ale gospodăriilor, au contribuit, de asemenea, veniturile din prestații sociale (22,5%), veniturile din agricultură (3,2%), veniturile din activități neagricole independente (2,2%) și cele din proprietate și din vânzări de active din patrimoniul gospodăriei (1,5%)&#8221;</em>, se precizează în comunicatul INS.</p>
<p>Statisticile oficiale arată că gospodările din mediul rural sunt mai dependente de prestațiile totale, unde acestea reprezintă 25,3% din veniturile totale, în timp ce în orașe prestațiile sociale contribuie cu 20,9% la veniturile totale ale populației. Nivelul este, totuși, în scădere față de trimestrul II 2015, când 26,2% din veniturile gospodăriilor din mediul rural și 23% din cele ale familiilor de la orașe proveneau din prestații sociale.</p>
<div class="article-content">
<p>De asemenea, veniturile în natură reprezintă 11% din veniturile totale ale gospodăriilor din România, statisticile incluzând în această categorie în principal contravaloarea consumului de produse agroalimentare din resurse proprii, cu o pondere de 9,7% din veniturile totale.</p>
<p>La acest capitol există o diferență semnificativă între mediul rural, unde veniturile în natură reprezintă aproape o cincime (19,9%) din veniturile totale, și mediul urban, unde ponderea este de doar 5,9%.</p>
<p>În privința consumului, o gospodărie din România a cheltuit lunar, în al doilea trimestru din acest an, 2.446 de lei (sau 922 lei/persoană), adică 84,7% din veniturile totale, cu 47 de lei sub nivelul veniturilor bănești lunare.</p>
<p>Comparativ cu al doilea trimestru din 2015, cheltuielile lunare ale gospodăriilor din România au crescut cu 5,7% (132 lei) în al doilea trimestru al acestui an, arată statisticile oficiale.</p>
<p>Cheltuielile sunt dirijate în proporție de 70,3% pentru consum, în timp ce 20,3% din bani se duc pe impozite și contribuții &#8211; față de o pondere de 18,3% în al doilea trimestru din 2015 -, iar restul are alte destinații.</p>
<p>Din cheltuielile de consum din al doilea trimestru al acestui an, 38,1% au fost pentru alimente (în scădere de la 39,7% în aceeași perioadă din 2015), 16,4% pentru întreținerea locuinței (apă, electricitate, gaze etc), 8,3% pentru băuturi alcoolice și țigări, 6,4% pentru îmbrăcăminte și încălțăminte, 6,1% pentru transport, 5,3% pentru comunicații, 4,7% pentru mobilier și reparații în locuință, 4,8% pentru sănătate și 3,4% pentru recreere și cultură, mai arată datele oficiale.</p>
</div>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/gospodariile-romanesti-incasari-cu-3-mai-mici-in-trimestrul-al-doilea-1776/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Concediere colectivă la Complexul Energetic Oltenia</title>
		<link>https://clubeconomic.ro/actualitate/concediere-colectiva-la-complexul-energetic-oltenia-1557/</link>
					<comments>https://clubeconomic.ro/actualitate/concediere-colectiva-la-complexul-energetic-oltenia-1557/#respond</comments>
		
		<dc:creator><![CDATA[Anca Ligia Petre]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 19 Sep 2016 09:56:22 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<category><![CDATA[Complexul Energetic Oltenia]]></category>
		<category><![CDATA[concediere colectiva]]></category>
		<category><![CDATA[concedieri]]></category>
		<category><![CDATA[disponibilizari]]></category>
		<category><![CDATA[fuziune]]></category>
		<category><![CDATA[OUG]]></category>
		<category><![CDATA[pierderi]]></category>
		<category><![CDATA[plati compensatorii]]></category>
		<category><![CDATA[profit net]]></category>
		<category><![CDATA[Rovinari]]></category>
		<category><![CDATA[salariati]]></category>
		<category><![CDATA[situatie financiara]]></category>
		<category><![CDATA[Turceni]]></category>
		<category><![CDATA[venituri si cheltuieli]]></category>
		<guid isPermaLink="false">http://clubeconomic.ro/?p=1557</guid>

					<description><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/complexul-energetic-oltenia-sub-lupa-dna-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" />Complexul Energetic Oltenia a desfiinţat aproape 1.000 de posturi, informează News.ro. 802 salariaţi ai unuia dintre  cei mai mari producători de energie din România, au fost afectaţi de planul de concediere colectivă, iar 168 de posturi vacante au fost desfiinţate. Organigrama a fost, astfel, redusă cu 970 de posturi, arată un comunicat publicat pe site-ul [&#8230;]]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<img width="150" height="150" src="https://clubeconomic.ro/wp-content/uploads/2016/09/complexul-energetic-oltenia-sub-lupa-dna-150x150.jpg" class="attachment-thumbnail size-thumbnail wp-post-image" alt="" decoding="async" /><p><strong>Complexul Energetic Oltenia a desfiinţat aproape 1.000 de posturi, informează News.ro. </strong><strong>802 salariaţi ai unuia dintre  cei mai mari producători de energie din România, au fost afectaţi de planul de concediere colectivă, iar 168 de posturi vacante au fost desfiinţate. Organigrama a fost, astfel, redusă cu 970 de posturi, arată un comunicat publicat pe site-ul societăţii.</strong></p>
<p>În acest moment, CE Oltenia are aproximativ 15.000 salariaţi, însă în urma reducerii de personal, până la sfârşitul anului vor rămâne în jur de 14.000. Din numărul total de angajaţi afectaţi de concedierile colective, 767 vor primi salarii compensatorii în baza OUG nr.36/2013, referitoare la măsurile de protecţie socială acordate persoanelor disponibilizate prin concedieri colective. <em>„Acest număr include persoanele care îndeplinesc condiţiile de pensionare şi alte categorii de personal ale căror posturi au fost desfiinţate”,</em> arată compania, în comunicat.</p>
<p>Ceilalţi sunt fie salariaţi care au o vechime mai mică de 36 de luni la data concedierii, fie detaşaţi sau salariaţi cu contracte de muncă pe perioadă determinată, care nu beneficiază de plăţi compensatorii.</p>
<p>Complexul Energetic Oltenia a fost înfiinţat în 2011, prin fuziunea Complexurilor Energetice Rovinari, Turceni şi Craiova cu Societatea Naţională a Lignitului Oltenia. Domeniul principal de activitate este producţia de energie electrică şi termică, transportul şi distribuţia energiei termice.</p>
<p>Compania se află într-o situaţie financiară dificilă şi estimează un profit net de 600.000 lei (133.000 euro), după pierderi de 961 milioane lei (213,5 milioane euro) anul trecut, potrivit proiectului de venituri şi cheltuieli.</p>
<p>În prima jumătate a acestui an, Complexul Energetic Oltenia a înregistrat pierderi de 138,2 milioane lei (circa 31 milioane euro), comparativ cu un profit net de 13,5 milioane lei în perioada similară a anului trecut. Cota de piaţă a companiei a scăzut la 17,9%, de la 18,4% în primul semestru din 2015.</p>
]]></content:encoded>
					
					<wfw:commentRss>https://clubeconomic.ro/actualitate/concediere-colectiva-la-complexul-energetic-oltenia-1557/feed/</wfw:commentRss>
			<slash:comments>0</slash:comments>
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
