Luxemburg/Belgrad, 4 februarie 2026 – Grupul Băncii Europene de Investiții (BEI) a anunțat astăzi un angajament financiar semnificativ pentru Balcanii de Vest, investind 822 de milioane de euro în 2025 pentru a sprijini parcursul regiunii către aderarea la UE. Finanțarea se concentrează puternic pe conectivitatea durabilă, securitatea energetică și sănătate, având ca scop mobilizarea unui total de 1,5 miliarde de euro în investiții noi.
Pe scurt
-
Grupul BEI a investit 822 de milioane de euro în Balcanii de Vest în 2025, cuprinzând împrumuturi, garanții și granturi menite să mobilizeze 1,5 miliarde de euro în investiții totale.
-
Transportul durabil a primit cea mai mare parte din finanțare (58%), urmat de asistența medicală (20%) și energia regenerabilă (13%).
-
Proiectele cheie includ modernizarea căilor ferate din Albania, Serbia și Muntenegru, precum și un nou parc eolian de 132 MW în Bosnia și Herțegovina.
„În 2025, am observat progrese notabile privind aderarea la UE și integrarea pieței în cadrul Planului de Creștere al Uniunii Europene”, a declarat vicepreședintele BEI, Robert de Groot. El a subliniat că investițiile BEI sunt aliniate cu aceste eforturi, îmbunătățind conectivitatea transporturilor și consolidând securitatea energetică prin decarbonizare. Pentru a sprijini și mai mult regiunea, BEI a deschis un nou birou reprezentativ în Muntenegru.
Transportul durabil a dominat portofoliul, reprezentând 58% din investițiile totale. Au fost asigurate pachete majore de finanțare pentru modernizări strategice ale căilor ferate, inclusiv:
-
90,5 milioane de euro pentru linia Durrës–Rrogozhina din Albania.
-
134 de milioane de euro pentru ruta Niš–Dimitrovgrad din Serbia.
-
175 de milioane de euro pentru tronsonul Bar–Golubovci din Muntenegru. În plus, un împrumut de 150 de milioane de euro va moderniza 540 km de drumuri regionale în Serbia.
Securitatea energetică a rămas o prioritate maximă. BEI a semnat un împrumut de 103 milioane de euro pentru parcul eolian Poklečani din Bosnia și Herțegovina, care va genera suficientă electricitate pentru peste 72.000 de gospodării. Acest proiect completează alte inițiative verzi, cum ar fi parcul eolian Vlašić și centralele solare de lângă Priștina. Pentru a sprijini micile afaceri în această tranziție, banca a lansat Facilitatea pentru Inovare și Transformare Verde, oferind 187 de milioane de euro pentru a ajuta IMM-urile să adopte tehnologii reziliente la schimbările climatice.
Dincolo de infrastructură, BEI a investit masiv în sectoarele sociale. În Serbia, au fost alocați 157 de milioane de euro pentru modernizarea centrelor clinice din marile orașe, în timp ce o nouă rețea de canalizare în Belgrad va îmbunătăți salubritatea pentru 86.000 de locuitori. În Muntenegru, 20 de milioane de euro au fost direcționați către digitalizarea sistemului de educație și evaluarea siguranței a peste 800 de școli.










