Coronavirus cauzează pierderi masive ale locurilor de muncă

Pandemia de coronavirus ar putea declanșa o criză economică globală și ar putea duce la dispariția a până la 25 de milioane de locuri de muncă la nivel mondial, dacă guvernele nu intervin rapid pentru a-i proteja pe muncitori, arată o primă estimare a Organizației Internaționale a Muncii (ILO), conform datelor Profit.ro.

„În schimb, dacă vom vedea un răspuns coordonat la nivel internațional, așa cum s-a întâmplat în timpul crizei financiare globale din 2008-2009, atunci impactul ar putea fi semnificativ mai mic”, au subliniat reprezentanții ILO.

De asemenea, pe baza a diferite scenarii care analizează impactul pandemiei de coronavirus asupra creșterii economice globale, ILO prognozează că numărul global de șomeri ar urma să crească cu o cifră cuprinsă între 5,3 milioane (conform unui scenariu optimist) și 24,7 milioane (conform unui scenariu pesimist), potrivit sursei citate.

În comparație, criza financiară globală din 2008-2009 a dus la creșterea numărului mondial de șomeri cu 22 milioane.

Cele mai citite din ultimele 7 zile

Trump și sfârșitul hegemoniei americane

de Joseph E. Stiglitz, Laureat al Premiului Nobel pentru Economie A...

Scrisoare Deschisă adresată Guvernului României

În atenția: Prim-ministrului României, Ilie Bolojan Subiect: AEI solicită realizarea...

Populism pe prețul la motorină – rețeta sigură pentru un nou dezastru în România

Creșterea prețului la motorină este genul de șoc economic...

Încrederea: ultimul activ de siguranță într-o lume în derivă

În economie, încrederea se construiește în decenii și se...

Introducerea editorilor

Revenirea lui Donald Trump la președinția Statelor Unite în...

Cele mai recente

Articole relevante

Categorii