Indicele ROBOR la 3 luni a scăzut

Indicele ROBOR la 3 luni, în funcţie de care sunt calculate dobânzile la majoritatea creditelor în lei, a scăzut marţi de la 2,19% la 2,15%, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).

Un nivel mai scăzut al ROBOR la 3 luni a fost atins pe 20 aprilie 2018, de 2,13%, scrie News.ro.

Indicele ROBOR la 6 luni a coborât de la 2,24% la 2,23%, cel mai redus nivel atins din 19 ianuarie 2018.

Consiliul de administraţie al BNR a decis vineri, 29 mai, reducerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de 1,75% pe an de la 2% pe an, începând cu data de 2 iunie, precum şi păstrarea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii pentru pasivele în lei şi în valută ale instituţiilor de credit. Măsura a fost luată pentru atenuarea impactului economic al pandemiei de coronavirus.

ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) este rata medie a dobânzii la care se împrumută, între ele, instituţiile bancare din România, în lei, iar evoluţia sa este legată, în principal, de nivelul de lichiditate existent în piaţă.

Cele mai citite din ultimele 7 zile

Auchan va deschide un nou magazin în cartierul rezidențial One Floreasca City

Auchan România va deschide împreuna cu One Properties un...

Industria națională în timpul perioadei interbelice

Industria a beneficiat de un sprijin susţinut din partea...

Hormuz, taxa Iranului și factura pe care o va plăti lumea

Când au apărut informațiile că Iranul ar putea percepe...

Cine apără Platformele de Gaze din Marea Neagră?

În prezent, securitatea platformelor offshore și a viitoarelor instalații...

Cele mai recente

Articole relevante

Categorii