INS: Exporturile de produse medicale și farmaceutice au crescut

România a exportat, în primele două luni din 2018, produse medicale și farmaceutice în suma de 130,6 milioane de euro, o valoare cu 1,8% mai mare față de cea din perioada similară a anului trecut, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS).

Pe de altă parte, importurile de produse medicale și farmaceutice s-au cifrat la 441,4 milioane euro, fiind cu 6,1% mai mari comparativ cu cele din perioada ianuarie-februarie 2017, înregistrându-se astfel un deficit de 310,8 milioane euro pe acest segment, potrivit Agerpres.

În primele două luni din 2018, exporturile FOB au însumat 10,88 miliarde euro și au crescut cu 11,6% comparativ cu perioada 1 ianuarie-28 februarie 2017, iar importurile CIF au însumat 12,539 miliarde euro, în creștere cu 13,9%.

Cele mai citite din ultimele 7 zile

Trump și sfârșitul hegemoniei americane

de Joseph E. Stiglitz, Laureat al Premiului Nobel pentru Economie A...

Încrederea: ultimul activ de siguranță într-o lume în derivă

În economie, încrederea se construiește în decenii și se...

Introducerea editorilor

Revenirea lui Donald Trump la președinția Statelor Unite în...

Încrederea, capitalul invizibil al economiei. România în 2026

de Valeriu IVAN, analist CAPOS Încrederea nu apare în bilanțuri, dar...

Când au devenit asigurările o chestiune de supraviețuire financiară?

de Alexandru Ciuncan, Președinte și director general UNSAR Industria asigurărilor, dar...

Cele mai recente

Articole relevante

Categorii