INS: Cifra de afaceri din industrie s-a majorat cu 13,5%

Cifra de afaceri din industrie, în primele cinci luni din 2018, a crescut pe ansamblu (piața internă și piața externă) cu 13,5% comparativ cu perioada similară din 2017, datorită creșterii industriei prelucrătoare (+13,8%) și industriei extractive (+6,1%), informează miercuri Institutul Național de Statistică (INS).

Pe marile grupe industriale, creșteri ale cifrei de afaceri s-au înregistrat în industria bunurilor de capital (+17%), industria energetică (+16%), industria bunurilor intermediare (+12,9%), industria bunurilor de uz curent (+8,8%) și industria bunurilor de folosință îndelungată (+7,6%), potrivit Agerpres.

Pe marile grupe industriale, creșteri au înregistrat industria bunurilor de folosință îndelungată (+12,9%), industria bunurilor de capital (+12,4%), industria bunurilor de uz curent (+11,6%), industria bunurilor intermediare (+9,4%) și industria energetică (+8,5%).

Cele mai citite din ultimele 7 zile

Auchan va deschide un nou magazin în cartierul rezidențial One Floreasca City

Auchan România va deschide împreuna cu One Properties un...

Decuplarea de fondurile europene: risc sau oportunitate ratată?

Ștefan-Radu Oprea | Senator, membru al Comisiei pentru Politică...

7 din 10 români din diaspora exclud revenirea în țară în viitorul apropiat

  Conform studiului „Diaspora Sentiment 2026", realizat de MKOR, 7...

Geoeconomia face noua geopolitică

Ce se vede prin lentila geopoliticii clasice? Hărți, granițe,...

La ce preț începe România să lase mașina acasă?

Creșterea prețului carburantului este, în teorie, una dintre cele...

Cele mai recente

Articole relevante

Categorii