Ministerul Finantelor va aloca 2 mld. lei pentru programul Prima Casa in 2019

Executivul a aprobat in sedinta de guvern de astazi plafonul total de garantare pentru anul 2019, aferent programului Prima casa, in valoare de doua miliarde de lei, bani alocati de catre Ministerul Finantelor Publice pentru romanii care doresc sa isi achizitioneze o locuinta, confrom datelor Wall-Street.
De asemenea, anul trecut au fost acordate un numar de 20.423 garantii, in valoare totala de 1,9 miliarde de lei, cu o valoare medie a garantiei acordate de 94.000 lei, precum si 7.160 promisiuni de garantare, in valoare totala de 800 de milioane de lei.
Finantatori participanti in program sunt: BRD, BCR, Banca Transilvania, CEC Bank, ING, Raiffeisen Bank, OTP Bank, Banca Romaneasca, Unicredit, Garanti, Piraeus Bank, Marfin, Credit Agricole si Leumi Bank.

Cele mai citite din ultimele 7 zile

Trump și sfârșitul hegemoniei americane

de Joseph E. Stiglitz, Laureat al Premiului Nobel pentru Economie A...

Încrederea: ultimul activ de siguranță într-o lume în derivă

În economie, încrederea se construiește în decenii și se...

Introducerea editorilor

Revenirea lui Donald Trump la președinția Statelor Unite în...

Încrederea, capitalul invizibil al economiei. România în 2026

de Valeriu IVAN, analist CAPOS Încrederea nu apare în bilanțuri, dar...

Când au devenit asigurările o chestiune de supraviețuire financiară?

de Alexandru Ciuncan, Președinte și director general UNSAR Industria asigurărilor, dar...

Cele mai recente

Articole relevante

Categorii