România a importat în ianuarie o cantitate de gaze de trei ori mai mare față de aceeași lună a anului trecut

Importurile de gaze naturale au crescut substanțial în luna ianuarie a acestui an, față de aceeași lună a anului precedent, arată Institutul Naţional de Statistică. Potrivit INS, majorarea s-a produs pe fondul temperaturilor mult mai scăzute.

În luna ianuarie 2017, România a importat 281.200 tone echivalent petrol (tep), gaze naturale utilizabile, cu 271,5% (205.500 tep) mai mare față de cea importată în perioada similară din 2016, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS).

Producția internă de gaze naturale a totalizat, în prima lună a anului, 742.000 tep, fiind cu 1.200 tep (0,2%) peste cea din ianuarie 2016.

Producția anuală de gaze naturale este de așteptat să scadă gradual, până la o medie de 9-10 miliarde metri cubi pentru perioada 2016 — 2030, se arată în proiectului Strategiei Energetice a României, publicat pe site-ul ministerului Energiei.

Documentul menționează că producția de gaze naturale va scădea, după care va atinge un nou vârf de 132 TWh în 2025, ca urmare a producției din Marea Neagră, până la 96 TWh în 2030 și la 65 TWh în 2050. Scenariile care prevăd o diminuare drastică a prețului iau în considerare o scădere către zero a producției de gaze începând cu 2045.

Cele mai citite din ultimele 7 zile

Auchan va deschide un nou magazin în cartierul rezidențial One Floreasca City

Auchan România va deschide împreuna cu One Properties un...

Rompetrol, tot mai aproape de chinezi.

Kazahii şi chinezii sunt tot mai aproape de atingerea...

REPORTAJ DE CĂLĂTORIE & ÎNSEMNĂRI GASTRONOMICE. Sardinia secretă: De la aurul alb din Sant’Antioco la mireasma de mirt din Muravera

Există călătorii care se măsoară în kilometri și călătorii care se măsoară în emoții, arome și întâlniri memorabile. Aventura noastră în Sardinia aparține din plin celei de-a doua categorii

Geoeconomia face noua geopolitică

Ce se vede prin lentila geopoliticii clasice? Hărți, granițe,...

Cele mai recente

Începe Concursul Internațional George Enescu 2026. Ce aduce nou ediția aniversară 

Concursul Internațional George Enescu începe duminică, 23 august, la București, și aduce, la a XX-a ediție, una dintre cele mai ample transformări din istoria sa recentă. Până pe 19 septembrie, tineri muzicieni din întreaga lume vor participa la competițiile de violoncel, vioară și pian, într-o ediție construită sub tema „În căutarea excelenței / In Pursuit of Excellence”.

Articole relevante

Categorii