Impozitul pe cifra de afaceri va afecta companiile cu venituri de peste un milion euro

Marile companii care înregistrează venituri de peste un milion de euro vor avea de suferit de pe urma impozitului pe venit, iar una din trei va fi expusă insolvenței, potrivit unei analize realizate de Iancu Guda, președintele Asociației Analiștilor Financiar-Bancari (AAFBR).

Studiul analizează efectele care vor apărea după introducerea impozitului pe venitul companiilor, măsură introdusă recent în programul de guvernare.

Potrivit acestuia, aproximativ jumătate din firmele active în România sunt expuse unor impozite în creștere începând cu anul 2018, în timp ce 60% dintre acestea nu vor putea suporta povara fiscală suplimentară. Astfel, aproximativ una din trei companii care activează în România este expusă riscului de a intra în insolvență din cauza noilor măsuri fiscale privind impozitarea tuturor firmelor în funcție de venit.

„Personal, cred că ar fi mai indicată o intervenție chirurgicală asupra cauzei, respectiv identificarea companiilor care reduc sau evită impozitarea profitului la nivelul real și normalizarea acestuia, conform realității. Dacă nu se înțelege și nu se rezolvă cauza, se va trata efectul într-un mod greșit”, a afirmat Iancu Guda.

Potrivit studiului, impactul diferă semnificativ de la un sector la altul, în funcție de nivelul veniturilor (rulajele) și al profiturilor obținute.

„Doar două sectoare vor înregistra un nivel mediu al impozitării inferior celui actual, respectiv sănătatea și asistența socială (-6%) și tranzacțiile imobiliare (-27%)”, potrivit analizei.

Cele mai citite din ultimele 7 zile

DZIMIS TSAPAS: „PUTEREA SE VA TEME ÎNTOTDEAUNA DE COMEDIANȚI”

Dzimis Tsapas revine pe 14 mai 2026 la Club...

Ce se va întâmpla când se vor debloca ATR-urile?

România se pregătește pentru o promisiune care sună bine...

Educația suferindă din România vs. Educația finlandeză

de  Andrei Apostol‑Birzu   Educația din România nu a fost niciodată...

Miopia politică: de ce ne sabotăm singuri?

În politică, miopia nu este o simplă deficiență vizuală...

Încrederea: ultimul activ de siguranță într-o lume în derivă

În economie, încrederea se construiește în decenii și se...

Cele mai recente

Articole relevante

Categorii